AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Diskusia, ako často sa majú deti kúpať, rozdeľuje mamičky na dva tábory. Každý deň – tak ako nám to zdôrazňovali v pôrodnici, alebo dva či trikrát do týždňa? Kedy vyhráva zdravý rozum a sedliacka logika a kedy má medicína na vrch? A čomu a komu vlastne máme veriť?  

“Keď sme sa s manželom stali prvýkrát rodičmi, naša dcéra mala už pár týždňov po narodení na pokožke hlavy žltú, šupinatú a podráždenú pokožku. Išli sme za pediatričkou, aby zistila, kde je problém. Diagnóza? Príliš časté kúpanie,” začína svoj príbeh mladá mamička Chaunie. “Mysleli sme, že dcére dávame to najlepšie, prísne sme dodržiavali všetky rady z pôrodnice a poctivo ju kúpali a mydlili každý večer. Bola to chyba.”

Je prehnané kúpanie škodlivé? 

Mnohé pediatrické asociácie a združenia sú v otázke kúpania novorodencov a detí do jedného roka zajedno: trikrát do týždňa úplne stačí. Ak dodržujete prísnu hygienu v oblasti plienky, je úplne zbytočné, aby ste z dieťaťa robili kačku večne sa čvachtajúcu vo vode. V prípade, ak je kúpeľ naozaj potrebný, nepoužívajte denno-denne penivú kozmetiku. Stačí čistá voda.

Nadmerné používanie šampónov či mydiel, zbytočne vysušuje citlivú a jemnú detskú pokožku. Počas prvého týždňa až dvoch po narodení, kým sa úplne zahojí rana v oblasti pupka, by ste podľa nich mali používať iba jemné detské mydlo, nekombinovať viaceré druhy prípravkov. Šampónová hygiena vláskov podľa pediatrov tiež nie je nutná, stačí dvakrát do týždňa.

Všetky detské prípravky bez rozdielu – dokonca i tie hypoalergénne, obsahujú v malých množstvách zložky vysušujúce pokožku. Ich pravidelné alebo nadmerné používanie preto môže viesť k tomu, že sa krehká detská pokožka začne brániť. Pediatri preto svorne radia: “Buďte k používaniu detskej kozmetiky racionálni. Nie všetko, čo vám ponúkajú reklamy, je pre dieťatko naozaj prospešné. Riaďte sa materinským inštinktom, ten vás nesklame.”

Prehnaná čistota sa kamaráti s alergiami

To, čo naše staré matere vedeli aj bez lekárskych výskumov, sa skutočne potvrdzuje aj na odbornej pôde: prehnaná čistota napomáha vzniku kožných chorôb či ekzémov. Zdravá pokožka produkuje vlastný “mikrokozmos,” ktorý naše telo pokrýva preto, aby nás chránil a posilňoval imunitný systém. Agresívnou telovou chémiou túto prospešnú mikroflóru doslova splachujeme.

A čo platí na staršie deti? To isté pravidlo. Na umývanie rúk buďte prísni, to áno, rovnako na hygienu v oblasti genitálií. No ak si to situácia nevyhnutne nevyžaduje, nevyháňajte deti nasilu do sprchy. A ako pediatri dodávajú – pri výbere detskej kozmetiky buďte vyberaví. Čím viac farebnejšia, voňavejšia a penivejšia, tým horšie. Menej je niekedy viac.

Zdroj: www.huffingtonpost.com, www.healthychildren.com, American Academy of Pediatrics – Caring for your baby: Birth to Age 5  | Foto: www.pixabay.com, www.wikimedia.org, www.media.defence.gov