Aj vaše deti sa kúpu s plastovými kačičkami a inými pískacími hračkami? Ak áno, mali by ste spozornieť! Hoci sú tieto hračky odjakživa spoločníkmi našich detí pri kúpeli, štúdia odhalila ich temnú stránku!

 

Všetky mamičky vedia, že teplé a vlhké kúpeľne poskytujú ideálne podmienky na rast a množenie baktérií a húb. Ale čo detské hračky do kúpeľa? Aj vy ste si všimli, že niektoré z nich, hlavne tie, do ktorých sa dokáže dostať voda, po čase stmavnú a vyteká z nich nevábna tekutina? Čo to spôsobuje a je to pre naše deti nebezpečné? Jednoznačnú odpoveď na to majú švajčiarski a americkí výskumníci z Eawag, ETH Zurich a Univerzity z Illinois.

Test hračiek do kúpeľa

Výskumníci testovali hračky do kúpeľa v prostredí, ktoré simulovalo ich používanie v bežnej domácnosti. Počas 11 týždňov vystavovali hračky čistým aj znečisteným vodám predstavujúcim kúpeľ (voda obsahovala mydlo, ľudské tekutiny a baktérie). Okrem týchto hračiek zozbierali aj plastové hračky z reálnych domácností a spoločne ich analyzovali v laboratóriu.

Výsledky testu sú šokujúce

Zistenia výskumníkov neboli vôbec príjemné. Na vnútorných plochách hračiek spozorovali 5-75 miliónov buniek na 1 cm2. Až 60% hračiek obsahovalo vo svojom vnútri hubovité organizmy a až 80% hračiek v sebe skrývalo patogénne baktérie vrátane Legionella a Pseudomonas aeruginosa. Tieto baktérie v tvare tyčinky vyvolávajú infekcie močových ciest a zápaly stredného ucha.

Zdroj: Eawag
Zdroj: Eawag
Zdroj: Eawag

Voda nie je na vine

Vedci hodnotili rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu tohto biofilmu vo vnútri detských hračiek do kúpeľa. Voda z vodovodu nie je hlavným vinníkom, pretože obsahuje nízku koncentráciu živín nedostatočnú pre mikrobiálny rast. Problémom sú samotné hračky a plasty, z ktorých sú vyrábané. Často sú to nízkokvalitné polyméry, ktoré uvoľňujú značné množstvá organických zlúčenín uhlíka. V kombinácii s ľudským potom, močom, baktériami, špinou a mydlom vytvárajú ideálne prostredie pre rast húb a baktérií.

„V prípade, že si deti z takto znečistených hračiek striekajú do tváre, môže dojsť k očným, ušným a gastrointestinálnym infekciám“, varuje Dr. Frederik Hammes.

Čo s tým?

Hračky s ktorými sa deti hrajú v kúpeli, by sa mali po použití starostlivo vyčistiť a v ich vnútri by nemala zostávať voda. Napriek tomu nedokážeme úplne zabrániť rastu baktérií, pretože štúdia dokázala bakteriálny rast nielen vo vnútri hračiek, ale aj na ich povrchu, aj keď v menšej miere. Preto by sa mali takéto hračky pravidelne meniť a uprednostňovať tie, do vnútra ktorých sa voda nedokáže dostať. Hlavným problémom však aj naďalej zostáva zloženie plastov.

Zdroj: eawag.ch | Foto: eawag.ch, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.