Určite túto situáciu pozná každý rodič a zvlášť keď sa dostaví obdobie vzdoru! Nekontrolovateľný krik, hádzanie sa o zem, udieranie ostatných alebo aj seba, sprevádza záchvat hnevu, ktorým si prejde snáď každé dieťa. Ako ale zareagovať, aby nedošlo k zraneniu či dosiahnuť to, aby sa dieťatko upokojilo? Detskí psychológovia odporúčajú trik, po ktorom sa stane zázrak!

 

Vyskúšali ste na tento problém všetko možné, no s dieťaťom to ani nepohlo, ale naopak, ešte umocnilo jeho hysterické správanie? Budete zrejme prekvapení, keď vám prezradíme kľúč k tomu, aby ste v tomto boji uspeli. Stačí totiž jediná veta a vaše dieťa stíchne!

V čase, keď dieťa postihne tento stav, spýtajte sa ho, či je to malý, stredný alebo veľký problém. Jeho efektívnosť spočíva v tom, že aj malé deti vedia rozdeliť problémy podľa miery náročnosti, ktorú potrebujú k tomu, aby daný problém vyriešili. Veľký problém vyžaduje veľa práce, tak väčšinou odpovedia, že je to malý problém, aby nebol náročný na riešenie a vyriešili ho čím skôr. Na druhej strane už samotná otázka zaujme ich pozornosť tým, že je neštandardná.

Deti v období vzdoru

Zároveň keď premýšľa aký veľký je tento problém, uvažuje aj o jeho riešení. Nesnažte sa dieťaťu s jeho riešením pomáhať a ani mu nenaznačujte, čo by bolo dobré v tej chvíli urobiť. Až keď si dieťa nevie dať s riešením problému rady, vtedy mu prezraďte, aké riešenia existujú.

Príklad: Dievčatko v skrini nenašlo svoje obľúbené nohavice, a tak ho chytil hysterický záchvat. Mama sa dcéry spýtala, či je to problém malý, stredný alebo veľký. Kým dieťa rozmýšľalo o kategórii, do ktorej problém zaradí, mama sa ho spýtala, ako by problém vyriešilo. Spoločne došli k tomu, že v ten deň si vezme iné nohavice, keďže jej obľúbené mama vyprala a zajtra si môže obliecť tie, ktoré má najradšej.

No tak čo myslíte si, že by to mohlo zabrať? Aké finty používate vy, ak vaše detičky vystrájajú? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti 🙂

Zdroj: chillin.sk l Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Loriana
Učiteľka, ktorá sa venuje všetkým možným témam, ktoré poskytujú istý odkaz pre spoločnosť. Mamička, ktorá najviac miluje svojho synčeka, a všetko, čo robí, robí iba pre neho. Žena, ktorá si užíva život a všetky jeho radosti..