Ak zbadáte, že vaše dieťatko je zahlienené, pokašlieva, začína kýchať, treba spozornieť. Pravdepodobne sa u neho prvýkrát prejavila nádcha a vtedy mamičky, hlavne ak ide o ich prvé dieťatko, nevedia, čo si počať, keďže ide o tak malého človiečika. Ponúkame vám pár rád ako zvládnuť prvú nádchu vášho drobčeka!

 

Netreba ale preto panikáriť, nádcha nie je až taká hrozná choroba! Pozitívne myslenie vám v tomto prípade bude len nápomocné!

Je to ale predsa prvýkrát pre vás, ale najmä pre vaše dieťatko, ktorému počas ochorenia dajú hlieny poriadne zabrať. Keďže nevedia vykašliavať a prevažne sú v ľahu, sťažuje im to dýchanie a s tým prichádzajú poriadne dávky plaču. O upchatom nošteku nehovoriac! Nádchu môžete spoznať aj podľa “chorých očí”, ktoré často slzavejú.

Medzi najväčších pomocníkov počas tejto choroby určite patrí odsávačka, bez ktorej sa nezaobídete. Keďže detičky nevedia fúkať nos, bude vašou každodennou zbraňou. Odsávať noštek treba zakaždým, keď zbadáte, že je zahlienený. K nej by ste si mali zaobstarať morskú soľ v spreji pre dojčatá, ktorá sa používa rovnako ako kvapky, ale sprejová forma je pri tak malých detičkách oveľa vhodnejšia. Noštek by ste mali zvlhčovať najmä po spaní a pred kŕmením, aby sa dieťatko cítilo lepšie a aj lepšie najedlo.

Ako zvládnuť nádchu u detí?

Určite by ste nemali zabúdať na teplé oblečenie a vetranie. Vzduch je taktiež vhodné zvlhčovať napr. mokrým uterákom, keďže vlhké a chladné ovzdušie zmierni priebeh nádchy a častokrát urýchli ochorenie.

Ak je to prvá nádcha vášho prvého dieťatka, mali by ste pediatrovi aspoň zavolať, aby vám poradil alebo poprípade doporučil návštevu ambulancie. Avšak ak sporozujete, že silno kašle, nemôže dýchať, dusí sa, nevie sa najesť a napiť alebo má hnisavé očká, určite lekára vyhľadajte čo najrýchlejšie.

Dôležitou v zimnou období je najmä prevencia. Dieťatko by ste nemali vystavovať veľkým teplotným výkyvom, nemali by ste ho zbytočne prehnane obliekať, zvážiť návštevy u známych, ktoré majú choré deti a dieťatko zbytočne nebrať na miesta, kde je veľa ľudí (napr. do obchodu, na poštu a pod.)

Zdroj: mojebetynka.cz l Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Loriana
Učiteľka, ktorá sa venuje všetkým možným témam, ktoré poskytujú istý odkaz pre spoločnosť. Mamička, ktorá najviac miluje svojho synčeka, a všetko, čo robí, robí iba pre neho. Žena, ktorá si užíva život a všetky jeho radosti..