Budeme mať bábätko. To je tá najkrajšia oznamovacia veta na celom svete. Každý, kto to zažil, zrazu pocíti to príjemné chvenie, pocit nekonečnej lásky rozlievajúci sa po celom tele. A potom túžobne očakávame deň, kedy ten malý batôžtek budeme držať v náručí. Ešte ma čakajú rutinné vyšetrenia u lekára, pomyslíme si. A práve vtedy, keď máme pocit, že túto radosť nemôže nič pokaziť, to príde.

Chceme vás oboznámiť so životným príbehom pani Zuzany a jej dcéry Sabínky. Je o matke, ktorá svojou láskou dokázala zázrak. Tie ďalšie sa dejú každý deň, prichádzajú nenápadne, krôčik po krôčiku presne tak, ako napreduje Sabínka.

Sabínka

Zuzana

Má okolo tridsať rokov, príjemný vzhľad. V jej očiach je odhodlanie, bojovnosť ale je tam aj smútok a bolesť, strach a obavy.

“Na druhé tehotenstvo sme sa tešili. Príchod dieťatka do rodiny sme túžobne očakávali. Aj bratček Alex sa na nového súrodenca tešil, v hlave mu vírili otázky: Bude to chlapček? Budeme spolu hrať futbal a loziť po stromoch? Alebo to bude dievčatko?

Ja s manželom sme sa tešili, nech je to dcéra alebo synček. Hlavne, že to bude zdravé. Prvé tehotenstvo prebehlo bezproblémovo, bolo ukážkové a tak isto aj pôrod.

Veľká bojovníčka Sabinka

Sabínka

Bol deň pred Vianocami. Predvianočný zhon sa začal. Darčeky nakúpené. Ale ešte sme čakali na ten najväčší. Dnes som mala absolvovať morfologické sonografické vyšetrenie, tu sme čakali na potvrdenie tej krásnej správy. Ľahla som si a motýle v bruchu mi od radosti poletovali ako splašené.

“Budete mať dievčatko, mamička”. Bola som šťastná, no zrazu sa v doktorovej tvári mihol tieň pochybnosti. Alebo sa mi to len zdalo? Tá správa, ktorá prišla potom, sa mi vryla do pamäte na celý život. Dieťatko má rozšírenú mozgovú komoru. Na tieto Vianoce nikdy nezabudneme.

Po sviatkoch sa začal kolotoč návštev u odborníkov, lekári striedali jednu diagnózu za druhou. Rozšírená mozgová komora, anarchoidálna cysta, všetko je v poriadku. Bezmocnosť striedala nádej. V poradí, v akom prichádzali diagnózy.

Potom sa sestrička s kamenným výrazom v tvári opýtala, kde by som chcela ísť na potrat v prípade zlých výsledkov. Po tvári mi tiekli slzy, myslela som na to bezbranné dieťatko, ktoré čaká na moje objatie.

Bola som objednaná na odber plodovej vody. Ten bol bolestivý ešte týždeň po odbere a podaril sa až na druhý pokus. Nasledovalo pre mňa dlhé šesťdňové čakanie na výsledky z genetiky. V priebehu dvoch dní som sa potom mala rozhodnúť, čo ďalej.

„Výsledky sú v poriadku.“ Konečne po dlhšej dobe som si vydýchla. Snažila som si aj v tejto neľahkej situácii zachovať pokoj a chladnú hlavu. Nechcela som, aby bábätko cítilo moje obavy a strach. Už som sa chcela len tešiť.

Sabínka sa narodila plánovaným cisárskym rezom 22. mája 2013, 7 dní po termíne. Diagnóza zväčšená mozgová komora sa potvrdila. Sabínka vážila 2900 gramov. Slzy radosti a šťastia sa mi kotúľali po tvári a vedela som, že všetko spolu zvládneme. V piatom mesiaci po vyšetrení na magnetickej rezonancii nám lekár oznámil, že Sabínka má tumor. Bude hluchá, slepá, nebude chodiť. Výroky lekárov som už ale brala s rezervou. Jedna diagnóza sa bohužiaľ potvrdila. Sabínka má  hypotóniu, čo je znížené svalové napätie a hydrocephalus. Zatiaľ nevie sedieť ani chodiť, my však všetci veríme, že raz bude z nej veľká tanečníčka.

Naším cieľom je postaviť ju na nohy. Špeciálna rehabilitácia je však finančne nákladná. Zbierame vrchnáčiky z Pet fliaš. Za tonu vrchnáčikov dostaneme 220 eur. Rehabilitáciu financujeme z rôznych zbierok, 2 % daní. Našlo sa veľa dobrých ľudí, ktorí nám chcú pomôcť a za to sme vďační. Každé euro a každý vrchnáčik pomáha Sabínke postaviť ju na nohy. Sabínka sa presunula v Adeli centre do programu Rehabilitácia detí a dospelých. Je to finančne náročná rehabilitácia, ktorá zahŕňa cvičenie v kozmickom obleku 2 hodiny denne, dostane dlhšiu masáž, rašelinový zábal, manuálnu terapiu, 6 x logopédiu a iné terapie. 12-dňová liečba v zariadení vychádza na 3078 eur.

Sabínkine pokroky po rehabilitáciách sú viditeľné. Jej svalstvo prestáva byť hypotonické, dokáže sa dostať z bruška na kolienka a z tejto polohy sa skúša dostať na štyri. S pomocou sa postaví a dokáže aj stáť, keď ju niekto drží alebo je opretá. Zlepšuje sa aj zraková fixácia, telíčko spevnelo, aj v logopédii robí pokroky.

Všetky jej úspechy nás posúvajú vpred. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí sa každý deň, kedy nám zasielajú pomoc v nejakej forme, podieľajú na Sabínkinych malých krôčikoch, ktoré sú pre nás zázrakom. A my v zázraky veríme, pretože bez nich by sme to všetko nedokázali.”

Ďakujeme pani Zuzane Fajnorovej, že nám umožnila oboznámiť vás s príbehom veľkej bojovníčky Sabínky. Láska matky a celej rodiny je dôkazom, že všetko, do čoho vkladáme lásku, sa podarí. Že zázraky sa dejú každý deň. Že viera, láska a nádej majú veľkú moc zmeniť naše sny na skutočnosť. A raz, keď bude Sabínka veľkou tanečnicou, si na tento príbeh všetci spomenieme.

Ak chcete pomôcť, môžete prispieť na číslo účtu:

IBAN: SK79 0200 0000 0011 5126 4753

BIC: SUBASKBX

Poznámka: Pomoc Sabínke !!!!

Prosíme, nezabudnite do kolónky uviesť pomoc Sabínke, inak príspevok nebude pridelený práve jej.

Foto: facebook.com