Dieťa s nápojom

Niekedy sa dostaneme do situácie, že nevieme, či konáme správne. Takmer každá mladá rodina sa po narodení dieťatka musí uskromniť. Čo robiť, ak sa mamina musí vrátiť do práce? Ponúkame 10-krát ÁNO pre umiestnenie dieťatka do súkromných jaslí.

Neviete sa rozhodnúť? Mamičky, ktoré majú deti v súkromných jasliach nám povedali, prečo áno. Ich odpovede sú v krátkom zozname. Vaše dieťa:

1. naučí sa samostatne jesť a piť

Deti majú na stolovanie vyhradený čas a miesto pri stole. Pozorujú sa navzájom. Vypadne mu lyžička z rúčky, nevadí. Pozrie na suseda a začne opakovať držanie lyžice od neho.

2. naučí sa dodržiavať hygienické návyky

V kolektíve detí sa s vychovávateľkami naučia vykonávať stereotypy. Ideme sa naobedovať, najprv si umyjeme rúčky. Dojedli sme, umyjeme si ústa, tvár, ruky. A zrazu aj doma zistíme, že keď dieťa zje obed, uteká do kúpeľne.

3. odnaučí sa od plienok

V jasliach deti väčšinou nosia plienky. Niektoré sa začnú pýtať na nočník. Ostatné detičky vidia ako tam kamaráti sedia a s radosťou ich vychovávateľka chváli a oblieka do nohavičiek alebo slipov. Často chcú aj ony chvíľu sedieť na záchodíku alebo nočníku.

dieťananočníku

4. Nájde si kamarátov

Sme ľudia a potrebujeme aj komunikovať. V jasliach sa deti postupne socializujú. Najprv sa pripútajú na vychovávateľku a neskôr si hľadajú pre hru kamaráta. Jedného dňa sa pri odchode nelúčia iba s vychovávateľkou, ale zakývajú aj deťom alebo niekoho utekajú s láskou objať. 🙂

5. Zlepší sa jeho motorika

Chytanie, podávanie hračiek, držanie sa za rúčky pri vychádzke. Každý deň si deti opakujú tieto činnosti, ktoré súvisia s motorikou. Automaticky sa zlepšuje ich motorika pri bežných činnostiach.

6. Začne lepšie jesť

V kolektíve nemá čas vyjednávať. Jedia ostatní kamaráti, ochutnám to aj ja. Chute detí sa menia. V jasliach máme istotu, že ich strava je vyvážená.

7. Naučí sa samo zaspávať

Vychádzka v meste, hry s kamarátmi, tancovanie s vychovávateľkou, dobrý obed. No povedzte, neunavilo by vás to? Zaspávanie v kolektívoch detičiek je iné ako doma. Jedna vychvávateľka porozpráva rozprávku, iná pohladí hlavičku alebo zaspieva pesničku.

dieťa spí8. Začne viac komunikovať

Časté otázky od kamarátov alebo vychovávateľky nútia deti komunikovať. Chcú si vypýtať čajík alebo by chceli podať chlebík. Rozprávajú slová, používajú gestá iných detí a rozviaže sa im jazýček.

9. Naučí sa nové básničky a tančeky

Pohyb je prirodzené vyjadrenie emócií. Malé deti dupkajú, keď chcú niečo získať. Výskajú, keď majú radosť. Učením sa pohybových básničiek si pamätajú tanček a potom opakujú básničku aj doma.

10. Vie sa podeliť o hračky

Naše dieťa zistí, že hračky v jasliach nie sú iba jeho. Naučí sa počkať, kým sa iné dieťatko dohrá. Potom si hračku zoberie a hrá sa. Niektoré hračky sú pre dievčatká, iné pre chlapcov. Prečo by si chlapček nemohol vyskúšať kočíkovanie? Veď má dvoch bratov a kočík doma nemajú. 🙂

Dieťa sa hráUrčite existujú aj nejaké nie. Ale mama a ocino, ktorí sa rozhodnú dať dieťatko do jaslí, si chcú radšej prečítať 10-krát ÁNO 🙂.

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Hazu
Mám rada výlety a objavujem nové miesta na Slovensku a v Čechách. Som fanúšikom zábavy a hier pre deti. Vo voľnom čase vytváram tvorivé listy pre deti. Večný optimista, milovník čokolády a mamina dvoch detí.