Všetky kreatívne a šikovné maminy z celého Slovenska sa mohli minulý rok zapojiť do súťaže o najkrajší výrobok od mamky. Tri najlepšie zo všetkých vybrala hlasujúca verejnosť. Druhé miesto tak určili Evke Naďovej, ktorá nás všetkých nadchla originálnymi detskými šatami.

Ako prezradila rozhovore pre náš magazín, šitie je jej veľkou záľubou. Stroj oprášila, keď čakala svoju dcérku. Čo prvé ušila, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. A možno práve mamička Evka inšpiruje aj vás a prihlásite sa do ďalšieho kola súťaže, ktorú má pod patronátom združenie Čo dokáže mama.

Predstavíš nám v úvode tvoju rodinku?

Som mamina krásnej, vnímavej a skvelej Emmky. Emmka má 4 roky a robí nám obrovskú radosť. Je taká tvorivá, experimentálna a veľmi vytrvalá, kam ju to v živote posunie nevieme, ale už teraz vieme, že má našu podporu. Inak sme klasická rodinka so všetkými radosťami čo život prináša.

Prečo si sa rozhodla prihlásiť do súťaže o najkrajší výrobok od mamky?

Ja som taký typ tvorivého neposedného človeka, čo ešte aj po nociach premýšľa, ako by čo spravil, vymyslel, zdokonalil. Som neskutočne trpezlivá a cieľavedomá. Tieto moje ciele ma priviedli aj k tejto súťaži, ktorú organizoval team facebookovej skupiny „Čo dokáže mama“. Jej členkou som sa stala hneď ako skupina vznikla, a sledovala som počas celého roka, ako rastie a akými činnosťami sa jednotlivé členky zaoberajú. Aké nádherné veci dokážu vyrobiť mamičky popri starostlivosti o rodinu. Párkrát som aj ja uverejnila šaty, ktoré som ušila pre moju Emmku a na moje prekvapenie som dostala veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Keď sa vyhlásila súťaž, tak ma moje okolie podnietilo, aby som to v súťaži skúsila. A na moje veľké prekvapenie ma vybrali. Potom to už bola záležitosť hlasovania. Skončila som na 2. mieste.

šaty
 Kde si vzala inšpiráciu na šaty, ktoré ťa posunuli u hlasujúcich na spomínané druhé miesto?

Keď pracujem, snažím sa veľa vecí dotiahnuť do „mojej“ dokonalosti a keď chytím látku, uvažujem, čo by jej dalo krídla, aby ukázala šaty v tom najlepšom svetle. Potom príde na rad realizácia samotných šiat, úplne posledné je fotenie a propagácia. Teším sa, ak sa to čo tvorím páči, a ak moje vecičky získajú nových a spokojných majiteľov. Bez inšpirácie to samozrejme nejde. Ak sa mne usadí v hlave nejaký obraz, predstava, nápad a začnem s ním pracovať, tak vzniká niečo, čomu dám život a zrealizujem to. Takže áno, inšpirujem sa úplne všetkým. 😀

Odkedy sa venuješ šitiu?

Odkedy som ako dieťa kazila mamine šijací stroj, odvtedy šijem. 😀 Vyštudovala som Odevnú priemyselnú školu v Trenčíne a začala sa šitím živiť. Ale len na chvíľku, doba nebola priateľská k Hand made. Tak som išla klasicky do práce, robiť pre niekoho iného a až keď sa mi mala narodiť Emmka, tak som oprášila stroj, vedomosti a spomienky a ušila jej mantinel do postieľky. Potom som uštrikovala prvý svetrík, čiapočku, ušila prvé šaty a padla som do tvorby naplno, dnes sa všetci obliekame do mojej značky „EZE“.

Ako dokážeš svoju záľubu skĺbiť so starostlivosťou o rodinu?

Čas na tvorbu si kradnem večer, keď je okolo mňa ticho, pracujem dlho do noci, je to pre mňa obrovský relax a radosť. A deň? Ten patrí rodine, ale hlavne Emmke, domácnosť a bežné denné činnosti sa robia popri hre, učení a zdokonaľovaní návykov. Zvládnuť sa to dá, len treba chcieť. 😀

Aké kúsky sú v tvojom portfóliu?

Ak by som mala opísať do bodky presne všetko čo robím, bolo by toho veľa. Zameranie mám široké a aj škála techník je u mňa pomerne bohatá. Asi to mám po mamine a babke. Od detstva som videla niektorú z nich šiť, štrikovať, háčkovať, vyšívať, dokonca som sa ako dieťa naučila tkať na krosnách. Viem šiť, tkať, štrikovať, háčkovať, viazať macramé, vyšívať a vymýšľať. 😀 Momentálne sa venujem tvorbe športového a voľnočasového oblečenia, tričká, šaty, mikiny. Nech je to hlavne farebné, pohodlné a veselé. Čo mi prinesie budúcnosť to ešte neviem, ale určite pôjdem cestou zmeniť záľubu na biznis plán.

Pre koho najčastejšie šiješ a o čo je najväčší záujem?

Ako som už spomenula, obliekam v prvom rade celú rodinku a tým, že niektoré kúsky prezentujem, oslovujú ma aj zákazníci.

Ako najradšej prežívate ako rodina spoločný čas?

Ako mamina pojem voľný čas nepoznám, ale víkendy trávime všetci spolu, zvyčajne niekde na výlete, v aquaparku alebo len tak v záhrade. Prichádza jar, takže Emmka si už nakúpila rôzne semienka, chystá sa sadiť. 😀
Evke ďakujeme veľmi pekne za rozhovor. Porozprávali sme sa tiež s mamičkou Martinkou, ktorá uháčkovala aj Mira Jaroša a Katkou, ktorá prenáša prvky folklóru do moderného obliekania. Ak ste si tieto rozhovory ešte neprečítali, smelo do toho. 🙂

Foto: facebook.com /Evka Naďová/