Nový súrodenec vždy znamená pre vaše dieťa zásadnú zmenu. Viete to, a hoci robíte všetko možné, aj nemožné, stále máte pocit, že zlyhávate na všetkých frontoch. Ten starší nové bábätko nenávidí a vy sa obávate, že je to preto, lebo mu nepreukazujete dostatok lásky. Zároveň vás pichá vina, že sa svojmu bábätku nevenujete toľko, koľko potrebuje. Otázka znie – čo sa s tým dá robiť?

Je to jedna z vecí, ktoré môžete predvídať, ale nemôžete im predísť, a už vôbec nie sa na ne dostatočne pripraviť. Žiadny podrobný plán vám totiž nepomôže. Každé dieťa prežíva príchod mladšieho súrodenca trochu inak. Niektoré otvorene prejavujú žiarlivosť malými schválnosťami a postrkovaním. Alebo záchvatmi zlosti, ktorými si vynucujú pozornosť. V horšom prípade sa detičky len ticho umárajú pochybnosťami o láske rodičov. Ale sú aj také, ktoré sa novému prírastku úprimne tešia. Každopádne, situácia sa dá riešiť až keď nastane. Týchto 5 krokov vám pomôže vášmu staršiemu dieťaťu obľúbiť si nového súrodenca a ľahšie sa zmieriť so situáciou.

1. Príprava na bábätko

Pre každého, nieto pre malé dieťa, je zlé, ak sa bez varovania zrazu v domácnosti zjaví prišelec a ukradne si celú pozornosť pre seba. Pripravujte teda svoje dieťa na to, že sa veci zmenia. Máte predsa na to 9 mesiacov. Ak je staršie, porozprávajte sa s ním. Inak mu ukazujte nakúpené malé vecičky, poskladajte s ním postieľku a nechajte ho, nech počúva záhadné zvuky vo vašom brušku.

2. Spoznávanie bábätka

Hoci je bábätko krehké a starší syn je malý nevyspytateľný živel, skúste zadržať vyčítavý výkrik, keď ho uvidíte približovať sa k postieľke. A neodstrkujte ho od bábätka, aj keď vás k tomu váš materinský, ochranársky inštinkt bude nútiť. Ak sa vám bude zdať, že chce svojho mladšieho súrodenca capnúť, alebo prudko zdrapiť, len mu jemne chyťte ruky a pomaly ich naveďte na nežné pohyby hladkania. Veďte ho, aby hladkal tváričku a chrbátik a komentujete asi ako: „krásne bábätko, malé, naše… pozri ako sa na teba usmieva, pozri ako ťa ľúbi…“ Spočiatku vždy pod dohľadom, ale často mu bábätko ukazujte a opisujte mu, čo robí.

3. Zábava s bábätkom

Snažte sa, aby si vaše dieťa spájalo s prítomnosťou nového súrodenca hlavne pekné spomienky. Vždy, keď po neho pôjdete do škôlky spolu s bábätkom, zastavte sa cestou naspať v cukrárni, alebo na ihrisku – inak choďte rovno domov. Keď budete bábätku spievať, nechajte, nech si aj vaše staršie dieťa sadne ku vám a pritúli sa. Naplánujte spoločný rodinný výlet. Všetky spomienky nebudú dokonalé – veď často budete vyčerpaná a tým pádom aj nervózna – ale, aj tak mu ukážte tú príjemnú stránku štvorčlennej rodiny.

4. Pomoc mamine

Je ťažké rozlúčiť sa z úlohou najdôležitejšieho a najroztomilejšieho člena rodiny. Ale vy mu môžete ukázať, že aj úloha staršieho súrodenca môže byť zábavná. Dovoľte mu, aby vám pomáhal. Aby podal pleťové mlieko, opláchol spadnutú hrkálku, doniesol vlhčené utierky… . A vždy zdôrazňujte, akého veľkého pomocníka v ňom/ v nej máte, aká/aký je šikovná/ý, ako by ste si bez nej/neho neporadila. Takže so zdvihnutým sebavedomím a s pocitom nenahraditeľnosti, sa ľahšie zmieri aj s tým, že starostlivosť sa bude venovať bábätku.

5. Chvíle s maminou

Vyhraďte si pár minút za deň len a čisto pre svoje staršie dieťa. Určite si nejaký rituál, ktorý ste pravidelne vykonávali pred narodením druhého dieťaťa a ten striktne dodržujte aj naďalej. Môže to byť prečítanie rozprávky na dobrú noc, spoločné hranie sa vo večernom kúpeli, spoločný rozhovor pri spoločných raňajkách… Ak vaše bábätko nemá pravidelný režim a nemá vám ho kto postrážiť, bude to náročné, no aj tak sa snažte, aby tieto spoločné chvíle nič a nikto nerušil. Nikdy od neho vtedy neodchádzajte, za každú cenu sa snažte dokončiť to, čo ste začala. Poskytnete mu tým veľmi potrebnú istotu, že niektoré veci sa nikdy nezmenia, a že aspoň tých pár minút ste len a len jeho.

Súrodenecká rivalita je úplne prirodzená a do istej miery aj užitočná. To isté platí aj pre súrodeneckú žiarlivosť. Istým rušným obdobím adaptácie prejsť určite musíte. Tieto rady pomôžu hlavne zabrániť vzniku zatrpknutosti, ktorú by si vaše deti odniesli do ďalšieho života.

Foto: pixabay.com; everystockphoto.com