Nastúpiť u nás na materskú dovolenku znamená pre väčšinu žien zníženie životného štandardu. Už aj tak dosť komplikovaná finančná situácia sa ešte viac skomplikuje, prídavky na deti zrejme niekto myslel ako vtip a rodičovský príspevok nestačí ani na kúpu zásoby plienok… . A teraz si predstavte, že podľa celosvetových parametrov na tom zďaleka nie ste až tak zle. Ba, dokonca by sa dalo povedať, že ste na tom veľmi dobre. No, verili by ste tomu?

 

Asi nám nič iné nezostáva. Tieto skutočnosti potvrdzuje výskum organizácie Save the Children, ktorá hodnotila krajiny podľa toho, ako ťažko, prípadne ľahko sa tam matkám žije. Do úvahy sa pritom brali viaceré kritéria, ako zdravotná starostlivosť o matku aj dieťa, vzdelanostná úroveň, životná úroveň, výška príjmov a postavenie žien v spoločnosti. Podľa výsledkov sa Slovensko umiestnilo na 34. mieste. Je to pekné miesto, ak uvážime, že prieskumu sa zúčastnilo 179 krajín z celého sveta.

Utrpenie Afriky

Zároveň si ale treba uvedomiť, že výskum zahŕňal aj rozvojové, alebo vojnou zmietané krajiny (príp. oboje). Posledné miesta suverénne obsadili africké štáty. Najnešťastnejšie matky sú v Somálsku (179. miesto), nasledovanom Konžskou demokratickou republikou (178. miesto), Stredoafrickou republikou (177. miesto), Mali (176. miesto) a Nigériou (175. miesto). Zrejme každý uzná, že mamička v týchto krajinách má väčšie starosti a zažíva väčšie tragédie ako mamičky u nás.

Európa vedie

Popredné miesta, naopak, obsadila takmer výhradne Európa. Do TOP 10 sa z iných svetadielov prebojovala len Austrália (9. miesto).

Celkovo najkrajší život majú mamičky v Severských krajinách – teda tie, ktorým neboli odobrané deti sociálkou :). Prvé miesto obsadilo Nórsko. Veľmi dobre sa žije aj vo Fínsku (2. miesto), Islande (3. miesto), Dánsku (4. miesto) a Švédsku (5. miesto).

Z krajín EÚ, kde sa oplatí byť matkou, môžeme spomenúť Španielsko (7. miesto) a  Nemecko (8. miesto). Pomerne dobre sa prekvapivo umiestnilo Slovinsko (15. miesto)

Ak zhodnotíme umiestnenie Slovenska v rámci Európy, výsledok nebude až tak príjemný. V porovnaní s našimi susedmi sme na tom lepšie oproti Maďarsku (51. miesto) a Ukrajine (69. miesto – zo zrejmých príčin). Česko (25. miesto), Poľsko (27. miesto) a Rakúsko (11. miesto) sú na tom lepšie.

Slovensko vs. USA

Veľkým prekvapením je umiestnenie USA, ktoré sa dostalo len o priečku vyššie ako my – teda na 33. miesto. Pod tento znepokojivý výsledok sa podpísal hlavne nevyhovujúci stav zdravotníctva. To sa prejavilo hlavne v pomerne vysokej úmrtnosti matiek pri pôrode – jedna mamička z 1 800 zomrie – a tiež vysokou úmrtnosťou novorodencov (krátko po narodení zomrie 7,9 z 1000 bábätiek). Len pre porovnanie: na Slovensku zomiera približne 3,8 z 1000 novorodencov. A to máme jednu z najvyšších novorodeneckých úmrtností v EÚ – dvakrát vyššiu ako napríklad v Čechách.

Tak, čo mamičky? Zmenili sme trošku váš pohľad? Ako teraz vnímate svoj život, podmienky, možnosti? Napíšte nám svoj názor!

 

Zdroj: www.postoj.sk, svet.sme.sk; nspnz.sk| Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk