“Mamííí, ja by som chcela psa! Alebo škrečka, alebo aspoň rybičku!!!” Hneď po vyslovení tejto alebo podobnej požiadavky začnete rozmýšťať, ako by ste najlepšie zdôvodnili, prečo to nejde. Máte málo času, veľa iných starostí, práve sa vám narodilo bábätko, otecko by s tým nesúhlasil. Snažíte sa nájsť akýkoľvek argument, len aby si to vaše dieťa rozmyslelo, pretože je nad slnko jasné, kto by psíka venčil, prípadne menil vodu v akváriu.

Malý chovateľ si ešte neuvedomuje, koľko starostí je s takým zvieratkom. Je to normálne, zatiaľ má skúsenosti len s plyšákmi alebo bagrami a s tými je predsa super zábava. Nevadí mu, ak vezme dinosaura so sebou von na piesok, alebo má vo vrecku stále pri sebe  autíčko. Tak prečo by nemohol brať so sebou aj škrečka? Detská logika je čistá a úprimná a hlavne je založená na doterajších skúsenostiach.

Ako ho teda pripraviť na pravidelnú každodennú starostlivosť o živé stvorenie? Jednoducho! Darujte mu kvetinu 🙂 Hocijakú, čo ste si namnožili z vašich izbových kvetín, alebo môžete spoločne zájsť do kvetinárstva, nech si sám vyberie, ktorá sa mu páči (so zvieratkom by to bolo podobné) a sľúbte mu, že ak sa dokáže rok sám starať o kvetinu tak, že mu neumrie, potom sa budete môcť porozprávať o prípadnom zvieratku. Pritom sa ale musíte zaprieť a kvetinu skutočne sama ani raz nepoliať. Nechajte to celkom na ňom, aby videl, ako rastlina trpí, keď nemá vodu. A keď mu naozaj umrie, je to dobrý argument, prečo nemať psíka. Pretože, keď sa nedokáže postarať o kvetinu, ktorá pije raz za týždeň, ako sa chce postarať o bernardína, ktorý ho bude potrebovať niekoľkokrát za deň? Ak bude trvať na tom, že už sa poučil a teraz by to už zvládol, nech sa páči – Zájdite do kvetinárstva opäť.

Ak ale rastlinka vydrží alebo dokonca vykvitne a vy vidíte, že si k nej vaše dieťa vytvorilo akýsi vzťah, možno je načase poobzerať sa aspoň po jednej rybičke. Pokiaľ bude syn (alebo dcérka) schopný prevziať zodpovednosť za niekoho iného, lepšie preberie v budúcnosti zodpovednosť sám za seba. A možno si nájde toho najlepšieho priateľa 🙂

Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk