Aj vy ste od začiatku tohto roka museli prestavovať opakovane digitálne hodiny na sporákoch, mikrovlnkách a digitálnych budíkoch, ktoré sa z ničoho nič spomalili? Nie, nezdalo sa vám to! Čas sa spomalil, ale ako sa to mohlo stať?

 

Približne od polovice januára sme mohli pozorovať vo svojich domácnostiach nevysvetliteľné meškanie času na kuchynských spotrebičoch, ako sú sporáky, mikrovlnky, budíky. Čo to zapríčinilo?

Politický spor medzi Srbskom a Kosovom, ktorý spôsobil nerovnováhu v tamojších elektrických prenosových sústavách, vyvolal „dominový efekt. Áno, je to tak! Za všetkým stojí politický spor. Elektrická energia, ktorá prúdila do našich kuchýň, nepochádzala zo Slovenska, ale zo Srbska. Srbsko ju vyrába s menšou frekvenciou, ako pracujú naše sporáky a mikrovlnky. Pokles frekvencie striedavého prúdu sa tak z dlhodobého hľadiska prejavil meškaním hodín na elektrických spotrebičoch. Tento problém nezaznamenali len slovenské mamičky, ale na celom kontitente, približne asi v 25 krajinách EÚ. Od polovice januára tak vzniklo v priemere 6 minútové oneskorenie elektrických hodín oproti skutočnému času.

Zdroj: tvnoviny.sk  │ Foto: videoarchiv.markiza.sk, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.