Manipulátori sú majstrami v tom, čo robia. Dokážu ľudí okolo seba veľmi dobre zavádzať, klamať im a vzbudzovať v nich pocit neistoty a pochybností v tom, ako sa rozhodnú konať. Pre manipulátorov ide o zákernú hru, v ktorej im ide o získanie vlastného prospechu.

Ako spoznáte manipulátora? Toto je pre nich charakteristické:

Prefíkanosť

Táto vlastnosť na nich sedí ako uliata. Zahrávajú sa s emóciami iných ľudí natoľko, že stratia istotu sami v seba. Takto sa dobrovoľne a nevedome odovzdávajú do rúk manipulátora.

Nečestnosť

Čestnosť je slovo, ktoré je týmto ľuďom úplne cudzie. Ich jedinou zábavou a starosťou je, čo môžu získať od druhých vo svoj prospech, nehľadiac na to, či niekomu citovo ubližujú alebo ho iným psychickým spôsobom zraňujú.

Zákernosť

Ako sa teda manipulátorovi darí dosiahnuť jeho cieľ? Ide o určitý druh manipulácie prostredníctvom slov, kde sa vyjadrujú dvojzmyselne. Robia to vedome za cieľom zisku. Je im jedno, koľko škody napáchajú. Skúsení manipulátori sú naučení používať rovnaký súbor fráz, ktorý už majú osvedčený a vedia, že funguje na väčšinu ľudí.

Pozrime sa na frázy, ktoré sú pre manipulátorov najtypickejšie:

Nerozumiete tomu, čo som vám povedal.“

Túto frázu používajú manipulátori najmä vtedy, keď zistili, že ich prichytili pri klamaní. Snažia sa tým spochybniť to, čo si o nich počúvajúci myslí a vyviesť ho tak z miery. Má radosť z toho, že vás dokáže šikovne zmiasť a energia, ktorú tvorí týmto činom sa premieňa na negatívnu. Vedia o tom aj emócie. Zo šťastného človeka dokážu urobiť depresívneho a neistého. Ich špecialitkou je tvorenie negatívnych emócií a radi svoje obete mätú. Môžete si byť istí, že vy nie ste tí, ktorí sú zmätení. Plne ste pochopili, čo vám povedal, len jemu to nehrá do karát. Snaží sa vás slovami pretvoriť na vlastný obraz.

Správate sa bláznivo, nelogicky alebo hlúpo.“

Táto fráza je podobná tej predtým. Manipulátor sa snaží opäť zmiasť a navodiť vo vás pocit neistoty. Pôsobí veľmi negatívne na duševné zdravie. Pozor na to! Pokiaľ niekto myslí vážne a osočuje vás slovami, že ste blázon bez toho, aby ste si toho boli sami vedomí, určite má niečo za lubom.

Hlas manipulátora zanecháva dojem nezaujatosti a objektivity. No nemýľte sa: je to osobné. Je to bolestivé. Je to cieľavedomé. Vyžaduje si to rýchle a priame reakcie.

Ste príliš citlivý“

Čože? To je pre ľudskú bytosť predsa úplne normálne, nie? Prejavuje sa tak ako cíti a pocity sú v konečnom dôsledku veľmi dobrým vodítkom na našej ceste kdekoľvek. Preto ich predsa máme od prírody dané. Načo by vám príroda dala uši, keby ste mali byť hluchými?

Takže to, že ste citlivý, je úplne v poriadku. Nie je to nič zlé. Bohužiaľ obeťami manipulátorov sa stávajú častokrát citovo labilnejší jedinci. Manipulátor vás akoby slovne nabáda, aby ste skúmali svoje pocity ešte viac, až ich úplne pretočíte tak, ako sa to hodí jemu a šup, má vás. Stávate sa už len bábkou v jeho ručiskách.

Nemám rád hru“

Opak je pravdou pre manipulátora. Má ju rád a veľmi rád sa zahráva na psychickej úrovni. Fyzická ho až tak moc neláka. Manipulátori sa hrajú so slovami, rozprávajú nahlas a snažia sa manipulovať svoju obeť jemnými spôsobmi tak, ako sa vánok dokáže pohrávať s listom vo vetre. Obetný baránok je opäť nútený skúmať a nejeden z nich je ochotný priznať si mnohé chyby, ktorých sa vlastne ani nedopustili.

Príliš veľa premýšľate“

Fíha, tak toto veru manipulatívnemu človeku na nás určite vyhovuje azda najmenej. Ak by ste predsa len premýšľali priveľa, je to dôkazom vašej inteligencie a nie hlúposti. Je veľmi ťažké určiť, aké má manipulátor ďalšie plány, pretože jeho konanie často vychádza z iracionálna. Človek, ktorý naozaj miluje, by mal vykazovať takéto črty, čo najmenej alebo si ich aspoň uvedomovať a pracovať na ich postupnom odstránení.

Záver

Ak ste človek s veľkým srdcom, radi sa staráte o druhých nie do druhých, potom ste už určite nejakého toho manipulátora stretli. Pochybnosti však v tomto prípade nechávajte bokom a verte tomu, čo vám hovorí vaše srdce a intuícia. Ak ste si nie istí, urobte si prieskum a zistite si čo možno najviac z iných dostupných zdrojov. Ak však spoznáte viacero čŕt manipulátora, dajte mu prečítať tento článok a možno stratí argumenty. Rozhodne buďte ostražití a na prvé miesto klaďte svoj pokoj na duši. Nie pohodlnosť ale vnútorný kľud.

Zdroj: powerofpositivity.com | Foto: pixabay.com