Naše mamy a ich mamy to mali jednoduchšie. Pravidlá zneli jasne, skončíš školu a v ideálnom prípade sa ešte pred pomyslením na budúce zamestnanie vydáš. Po svadbe príde prvé dieťa, druhé dieťa a pre tých odvážnejších aj niekoľko ďalších. V tom čase bol ideálny vek na plodenie potomkov okolo dvadsiateho roku života, čo bolo z medicínskeho aj spoločenského hľadiska prijateľné. Ale čo dnes? Mať deti v dvadsiatich, tridsiatich rokoch? Alebo dokonca aj po štyridsiatke? Čím skôr, tým lepšie, alebo?

Keď ste mamou v dvadsiatke a ste otcom svojho dieťaťa milovaná a ak je tento dokonca schopný mladučkú rodinku zabezpečiť, neriešite, čo si kto myslí. Život je gombička a vy ste predsa dospelá a najlepšie viete všetko sama. No a čo, že sú na svete hypotéky, dane a zákonníky práce. Prečo by ste si mali lámať hlavu nad tým, čo bude rok, nie ešte o dvadsať. Život sa žije tu a teraz.

Chodíte von so svojím šťastím zaveseným v guatemalskej šatke, pretože je to pre dieťatko prirodzenejšie ako v kočiariku, pravidelne zdieľate jeho pokroky na sociálnej sieti (už teraz má viac fotiek ako vy za celý život) a tešíte sa záujmu kamarátok, pretože každá si chce ten uzlíček pohladkať a pochváliť vás, aká ste šikovná a super mama a ako to parádne zvládate. Vy sa chválite, že je to všetko v pohode, že pán vysnívaný je akože fakt super otec. A je s ním stále zábava!

Snažíte sa aspoň počas dňa nevypadnúť zo spoločenského života, dávate sa do formy a v tomto veku to celkom ľahko ide, nevychádzate nenamaľovaná, obliekate dieťatko rovnako štýlovo ako Victoria Beckham a v podstate ani nie ste unavená, pretože váš mladý organizmus to jednoducho zvláda. Malé rastie, ani to nestíhate sledovať. Ak to okolnosti dovolia, raz do mesiaca vybehnete s manželom niekam von aj v noci (rada o ňom hovoríte ako o manželovi, pretože ste medzi kamoškami jediná, čo má manžela, tak prečo to nevyzdvihnúť), občas absolvujete nejakú chatu, festival, opekačku…pokojne aj s krpcom, lebo veď chvíľu sa postará jeden, chvíľu druhý a vaše dieťa tiež ocení zmenu, takže je to v pohode.

Na rodičovskom združení ste najmladšia mama, teda aj najlepšie vyzeráte, čo je výhodou aj pri hľadaní zamestnania, lebo stále máte iskru v oku, ste plná nadšenia a očakávania a pokiaľ ste počas materskej pracovali na všeobecnom rozhľade, prípadne sa vzdelávali, úspech je zaručený. A navyše, v čase, kedy sa vaše kamarátky okolo tridsiatky budú tak ťažko vzdávať úspešného zamestnania a trápiť sa s capkami od kečupu na linke s vysokým leskom, vy už máte dieťa na strednej a užívate život. Takže mať dieťa v dvadsiatke je super vec!!!

Foto: pixabay.com