Niekto sa s nimi narodil, iný ich postupne získal. Ďalší sa ich vie ľahko zbaviť a niekto sa trápi celý život a oni sú mu napriek snahe schudnúť, tak neskutočne verné. Kilá navyše.

Ak ich človek má, mal by sa vedieť napriek tomu usmievať a prijať skutočnosť takú, aká naozaj je. A pre tých štíhlejších je veľmi dôležité neodsudzovať ľudí s nadváhou, pokiaľ nepoznajú ich príbeh.

Chutný a voňavý život minulosti

V minulosti, keď svet nebol tak veľmi medializovaný, žili si ľudia spokojne svoj život. Starali sa o svoje rodiny, o deti, pracovali, obrábali svoje záhradky, polia a vinohrady. Deti behali po vonku, muži si zašli na pivo a ženy pripravovali rôzne domáce špeciality. Voľakedy nebol hriech, pripraviť dobrú zabíjačkovú hostinu, upiecť lekvárové buchty z bielej múky a čerstvý voňavý chlieb. Vidieť muža s pivným bruchom, alebo gazdinú, ktorá mala ženskú postavu, hoci aj s kilami naviac, bolo normálne a nikoho to nepoburovalo. Deti behali do kuchyne a mame, či starej mame potajomky z plechu brali dobroty. Mastný chlieb s cibuľou, klobáska, jaterničky a rezne patrili medzi obľúbené jedlá. Z kuchyne bolo cítiť vône a svet bol tak chutne spokojný.

Pobúrené moderné maminy

Pri pieskovisku plnom drobcov stáli mamičky s kočíkmi a sledovali svoje ratolesti, ktoré sa hrali s autíčkami, či formičkami. Jedna z nich, hoci veľmi pekná, no predsa len o čosi väčšia do šírky ako ostatné, vlhčenou utierkou utierala malé rúčky a podávala svojim vyhladnutým deťom koláčiky a fľašku vody. Drobci sa s chuťou zahryzli do makových buchtičiek a len čo dojedli a napili sa, odbehli späť do pieskoviska. Spokojná mamina si sadla na lavičku a pozrela na kamarátky. Tie si však neodpustili poznámky typu: „Ako si mohla dať svojim deťom niečo také nezdravé? Veď biela múka a cukor sú jedy!“  Ich pohľady boli kruté a obviňujúce slová tak veľmi pichľavé.

Príbeh tej, ktorá kilá navyše má

Žena sediaca na lavičke sa usmievala na svoje prehnane štíhle kamarátky a čakala, kedy sa upokoja a prestanú o nej rozprávať. Keď už boli ako tak ticho, porozprávala im svoj príbeh: „Napriek tomu, že som vždy jedávala celkom normálne a neprejedala som sa, od detstva som patrila medzi silnejšie deti. V puberte som sa tak veľmi trápila, že som nechcela chodiť ani s kamarátmi von. Veľmi som sa bála výsmechu a kvôli nadváhe som dokonca nechodila ani na kúpalisko. Keď však výsmech mojich spolužiačok začal byť neznesiteľný, prestala som jesť. Trápila som sa tak strašným hladom, až som jedného dňa skončila v nemocnici. Áno, konečne som schudla, no skoro až do truhly. Keď som sa vrátila z nemocnice, kde mi dal do poriadku moje mučivé myšlienky veľmi dobrý psychológ, začala som znovu normálne jesť. Môj muž má tiež kilá navyše a ja ho veľmi milujem. Máme tri krásne deti, ktoré našťastie nemajú problém s nadváhou. A to vám dievčatá poviem, varím a pečiem všetko, čo ma napadne. Najväčšiu radosť mám z toho, že hoci ja s manželom máme kilá navyše, ktoré ale potajomky strážim, aby neprerástli až do väčšej obezity, všetci sme zdraví. Keď vidím, že tie potvory začínajú pribúdať, krotím svoje kuchárske umenie a na pár dní nenápadne jedálniček zmením. Som si vedomá toho, že zo mňa nikdy nebude modelka a viete čo, už sa tým netrápim. Mám muža, deti a rodinu, ktorá ma miluje takú, aká som. Môžete si byť isté, že nikoho úmyselne nechcem jedlom zabiť, ale nikoho nebudem ani týrať prehnanými hladovkami a jedlami, po ktorých moje deti budú bledé a bez úsmevov. Ak majú radi makové buchty, tak im ich veľmi rada upečiem. A ak majú chuť na ovocný, či zeleninový šalát, tak ho určite dostanú. Každý z nich má právo dostať to, po čom mu srdce túži.“

Spokojná mamina si zobrala z kočíka časopis, pohľadom skontrolovala svoje ratolesti a usmiala sa na priateľky, ktoré zrazu pochopili, že nemôžu súdiť ľudí, ktorých dobre nepoznajú a ani len netušia, prečo nie je svet taký, aký ho chcú mať ony.

Foto: Pixabay

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk