To, že ste vynosili a priviedli na svet niekoľko detí ešte neznamená, že ste odsúdená na život v zajatí dudlíkov, plienok a detských kašičiek. Okrem toho, že ste mamička, manželka, ešte stále ste aj žena. Cieľavedomá, túžiaca po šťastí, uznaní a sebarealizácii.

Svoj čas nemusíte venovať len ostatným, venujte ho aj sebe. Čo takto využiť čas na materskej na štúdium?

Nemusíte nutne vypisovať prihlášku na univerzitu

Zamyslite sa nad tým, čo vás baví. Odmyslime si aktivity spojené s mamičkovskými povinnosťami. Čomu by ste sa chceli venovať, keby ste mali čas? Alebo, čo by ste mohli v budúcnosti zúročiť?

Obľúbené sú jazykové kurzy. Nie sú najlacnejšie, najmä ak si zvolíte individuálne hodiny. Ale ak plánujete po materskej prácu, kde budete jazykové znalosti potrebovať, je dobré, ak si oprášite slovíčka a zopakujete gramatiku. Ak cudzí jazyk nepoužívate, rýchlo ho zabúdate.

Na trhu je veľká ponuka rôznych kurzov, od kaderníckych, kozmetických, cez počítačové a masérske až po kurzy účtovníctva alebo personalistiky. Je dobré, ak máte predstavu svojho budúceho povolania, viete, čo vás baví a čomu sa chcete venovať, aby ste si vybrali ten pre vás najvhodnejší.

Vysoká škola? A prečo nie!

Na materskej dovolenke nemusíte byť len dva alebo tri roky. Ak máte po sebe viac detí, strávite doma veľa času a tento často postačuje aj na celé vysokoškolské štúdium. Externé štúdium sa žiaľ predĺžilo oproti dennému. Bakalársky stupeň trvá štyri roky a druhý stupeň (inžiniersky alebo magisterský) tri roky. Takže to naozaj zaberie dosť času a nedá sa opomenúť ani finančná stránka, pretože táto forma štúdia je spoplatnená, ale má veľa výhod.

Na jednej strane sa dostanete medzi ľudí. Vyhradíte si čas, ktorý venujete len sebe, kedy nemusíte chystať obed ani vysávať, ani meniť plienky. Ste len žena, ktorá na sebe pracuje a ste v spoločnosti ostatných ľudí, ktorí pre seba niečo robia. Po psychickej stránke to dosť pomáha.

Na druhej strane si rozšírite vedomosti alebo zručnosti a budete sa v budúcnosti môcť lepšie zamestnať. Stúpne vám sebavedomie a dokážete svojmu okoliu a najmä sama sebe, že aj keď ste kariéru na chvíľu odložili a ste plnohodnotná mama, stále ste v prvom rade cieľavedomá žena hodná obdivu.

Tak dámy, mamičky, venujte si čas a zlepšite si šance do budúcna 🙂

Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk