Švédsko je svojská krajina čo sa týka otázky rodičovstva. Život rodičov a detí je tu nielen zaujímavý a nevšedný, ale aj závideniahodný. V mnohých veciach má každá krajina sveta rozdielne zákony a názory, ale nás rodičov zaujíma najmä otázka materstva.

Ak chcete vedieť, ako môže vyzerať neodolateľne “vymakané” riešenie tejto otázky, čítajte ďalej.

S peniazmi vláda nešetrí

Vo Švédsku je normálne, že dostanete 480 dní platenej rodičovskej dovolenky. To je 390-dňový príspevok vo výške 80% pôvodného platu s možnosťou požiadať ešte o 90 dňovú materskú pre OTCOV. Otec môže požiadať o materskú do 8 rokov veku dieťaťa a ak majú viacero detí, poberajú materskú dávku pre každé jedno dieťa osobitne. S takýmito financiami si rodičia dovolia s deťmi cestovať na dovolenky a to aj na niekoľko mesiacov!

Ak má dieťa menej ako 8 rokov, rodič môže odpracovať len 75% svojho pôvodného pracovného času. Zaujímavosťou je, že ak rodič cíti, že je to na neho veľa a potrebuje sa venovať viac svojej ratolesti, zamestnávateľ mu na to nepovie jediné krivé slovo!

Oteckovia zastúpia mamičky

Videli ste na Slovensku nosiť dieťa v šatke alebo v nosiči otca? AK áno, je to ojedinelý jav, no vo Švédsku je to úplne bežná záležitosť. Okrem toho, nie je nič nezvyčajné, vidieť otca ako dieťa berie zo škôlky, kŕmi ho na detskom ihrisku a dokonca na pánskych toaletách nájdete aj prebaľovacie pulty.

Zlé počasie neexistuje

Švédi sa držia jednej zásady a to, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečené dieťa do daného počasia. Je normálne, že počas dažďa sa deti zbehnú na ihrisku v čižmách a pršiplášťoch. 🙂

Zdroj: www.matadornetwork.com | Foto: Pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk