Matka trojročného chlapca doplatila na svoju nezodpovednosť, keď syna nedala očkovať proti tetanu. Toto očkovanie prebieha v rámci hexavakcíny. Žena sa obávala, že kvôli tomu chlapec dostane roztrúsenú sklerózu. Avšak prišlo ešte niečo horšie a syn bojuje o život.

Prípad sa stal v Česku, kde je tetanus veľmi ojedinelý a doslova raritný. Začalo sa to obyčajnou detskou zvedavosťou. Chlapec si vsunul do nosa zhrdzavenú plochú batériu a tá začala oxidovať. Lekárom sa ju podarilo úspešne vybrať, no vôbec netušili, že chlapec nebol očkovaný proti tetanu. Preto mu ani nepichli protitetanovú injekciu pred odchodom domov.

Jeho stav sa ale začal po príchode zhoršovať. Začali sa mu napínať tvárové svaly, robil grimasy, napínala sa mu koža a trpel nechutenstvom. Rodičia sa preto vrátili opäť k lekárovi. Až po prevezení na ORL kliniku sa zistilo, že chlapec neabsolvoval očkovanie proti tetanu.

Po prijatí išiel hneď na jednotku intenzívnej starostlivosti a dostal vakcínu. Ale to zatiaľ nestačilo, pretože chlapec dostal kŕče, napínali sa mu opäť svaly a robil grimasy. A práve toto sú príznaky tetanu. Po prevezení na ARO mu museli otvoriť priedušnicu, aby mohol dýchať. Až na 12-ty deň od hospitalizácie sa jeho stav mierne zlepšil a mohol dýchať spontánne.

Rodičom hrozí pokuta ale posudzovať sa budú aj dôvody, pre ktoré chlapca nedali zaočkovať. Môže sa teda stať, že v tomto smere vyjdu bez postihu. Dostatočným trestom je však boj o život ich trojročného syna.

Zdroj: blesk.cz | Foto: depositphotos.com