Už dlhšiu dobu vnímame tie zúfalé pohľady matiek, stojace nad týmto zeleným plodom v obchode. Bio, či nebio matka, za pokus to stojí. Je plné živín a vitamínov, nenasýtených mastných kyselín a vlákniny. O tom, ako je zdraviu prospešné, sa už popísalo mnoho. Čo ak to deti nebudú chcieť jesť? Odpoveďou pre vás je možnosť, konečne urobiť niečo pre seba.
Beauty večer, ktorý nezahŕňa narýchlo umyté zuby a posledný riad. Teda za predpokladu, že vaše poklady, pre ktoré máte momentálne bezradnosť v tvári, budú pokojne spať. Ľahnúť si k dieťaťu s avokádom na tvári spôsobuje šok pre dieťa a znečistenie obliečok.
Ako si teda vybrať to správne?
Smutný osud čaká takmer každé druhé avokádo. Zhnité alebo gumené na dne koša. Nabudúce vyberajte:
– čisté avokádo bez kazov a fľakov
– musí mať stopku (náznak stopky ako napríklad pri citróne)
– kôstka nesmie hrkať
Kupujte radšej tvrdé avokádo. Zmäkne v priebehu 4 až 7 dní. Ak na jeho dozretie nechcete tak dlho čakať, však dovtedy aj zabudnete, že tu bol nejaký pokus o zdravšiu výživu, zabaľte ho do novinového papiera s jablkom alebo banánom, ktoré produkujú etylén a urýchľujú tak proces zrenia. Do chladničky si ho dajte, ak chcete zabudnúť na dlhší čas. Ono to prežije.
To čo je za farba?!
Žiadnu paniku. Po rozkrojení (pozdĺžne, vnútri v strede je kôstka) kvôli oxidácií vzduchu rýchlo mení farbu na nevábnu hnedú. Pár kvapiek citrónovej šťavy to vyrieši. Poprípade nakrájajte cibuľu na väčšie kúsky, dajte do nádoby, položte na ňu polovičku alebo obe polovičky avokáda a uzavrite. Takto vydrží aj tri dni.
Čo s tým?
Avokádo je slušná náhrada masla, stačí len pridať koreniny. Môžete ho pripraviť na slano, na sladko alebo jednoducho nakrájať do rôznych letných šalátov.
Pre deti rozmixujeme: avokádo, banán, trošku mlieka a piškóty alebo roztlačíme avokádo a zmiešame ho s bielym jogurtom, kuskusom a medom.
Obľúbený recept je pomazánka Guacamole: Roztlačíme avokádo a pridáme na drobno nakrájanú paradajku, červenú cibuľku, citrónovú šťavu, soľ aj korenie. Všetko dobre premiešame.
Doprajte si!
Základ masky:
- Avokádo
- 4 polievkové lyžice bieleho jogurtu
- 1 polievková lyžica medu
Do avokádovej masky na suché vlasy pridajte:
- 1 polievkovú lyžicu konopného oleja (obsahuje vitamín E a pomáha udržiavať vlhkosť. Takisto kyseliny omega 3, omega 6 a omega 9 stimulujú rast vlasov).
Naneste na celé vlasy a prikryte kúpacou čiapkou a uterákom, nech sú vlasy v teple. Nechajte pôsobiť 30 – 40 minút a následne si klasicky umyte vlasy.
Do odobratého množstva pre pleťovú masku pre mastnú pleť pridajte:
- 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy, alebo jablčného octu – zbavia pleť nečistôt a majú sťahujúci účinok.
Ak máte pleť suchú:
- ružová voda alebo pár kvapiek oleja, ktorý bežne používate. Naneste na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť 15 minút.
Premotivovanie vďaka nedostatku spánku
Ak sa pri plnej príčetnosti a tej troške času čo máte, rozhodnete, môžete si avokádo pestovať aj doma. Plodov sa však dočkáte až pri pestovaní viacerých rastlín, ideálne viacerých odrôd. Dovtedy nech slúži ako pekný dekor v obývačke.

Jadro z avokáda vylúpte tak, aby ste ho nepoškodili. Ideálne je avokádo napichnúť na špáradlá z troch strán a takto prichytené o špáradla ho ponoriť do vody. Ide to celkom ľahko. Ponorte jeho oblejšiu časť do vody v malom pohári a ostrejšiu časť nechajte suchú nad hladinou (asi jednu tretinu z celkovej veľkosti). Vodu pravidelne meňte, aby nezačalo semienko hniť či plesnivieť. Najskôr po mesiaci sa vytvoria korienky aj výhonok. Ak bude rastlinka mať už aj výhonok, môžete presádzať. Takisto môžete jadro rovno zasiať do substrátu, ktorý by mal byť výživný, priepustný a mali by ste ho udržiavať teplý a vlhký. Do piatich týždňov by vám malo avokádo vyklíčiť. V zime je na zakorenenie avokáda vhodná doba – umiestnite črepník na parapetu nad radiátor. Avokádo miluje vodu a rosenie listov. Nezvláda chladný vzduch vonku a suchý vzduch vo vnútri. Stromček si časom upravujte pravidelným rezom do peknej korunky.
Zdroj: bionatural.sk | Foto: pixabay.com, flickr.com, depositphoto.com