pubertiak

Boli sme prekvapení, ako bežné situácie v rodine môže niekto výstižne popísať v knihe. Ak máte doma pubertiaka, porovnajte si, či to sedí aj u vás :-).

Pripravili sme pre vás bežné situácie z domáceho a školského prostredia, s ktorými sa stretáva rodič. Sú rôzne možnosti ako reagovať. Možno budú niektoré rady na zamyslenie, alebo pomôžu rodičom preplávať morom dospievania vlastného dieťaťa.

Domáci neporiadok

Rodič príde domov z práce. Ako by mal reagovať, pokiaľ v dome stále nachádza pohádzané oblečenie svojich detí a všetky dohovárania sú márne?

prácaKonanie rodiča

Môžete dieťaťu povedať, že ťažko pracujete, a aké je to od neho neférové mať neporiadok.

Reakcia pubertiaka

Mladí ľudia len neradi počúvajú sťažnosti. Obvykle prestanú počúvať a ohradia sa napríklad takto: „Som sa ti neprosil, aby si drela v práci.” Alebo: „Ja za to nemôžem, že neznášaš svoju prácu.”

balíkKonanie rodiča

Poukladáte oblečenie do krabice, zamknete ju a necháte ho týždeň čakať, kým mu oblečenie opäť vrátite.

Reakcia pubertiaka

Dobrá taktika, ako priviesť svojho pubertiaka k poznaniu, že to myslíte vážne. Najprv ho však varujte. Ak ho dokážete zatiahnuť do rozhovoru o svojich pocitoch, aké bude mať jeho správanie dôsledky, budete mať väčšiu šancu na úspech. Dieťa bude varované a bude mať príležitosť vyjadriť sa. Vaše konanie nebude vnímať ako nespravodlivé. Neprestávajte trvať na svojom! Dôslednosť je dôležitá :-).

skriňaKonanie rodiča

Pozbierate jeho pohodené oblečenie, poukladáte ho a odložíte do skrine.

Rada pre vás

Nezačínajte s tým, ak nechcete stráviť každú voľnú minútu v nasledujúcich rokoch otročením pre vaše dieťa. Vaše dospievajúce dieťa naučíte nezodpovednosti, bezohľadnosti a sebectvu!

Ako by ste reagovali vy?

Zdroj: M. Carr-Gregg, E. Shale – Puberťáci a adolescenti | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk