AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Brány škôl sú zatvorené. Rodičia, ktorí majú školákov v puberte, prežívajú s nimi počas školského roka aj dochádzku do školy.

 

Stane sa, že dieťa prejaví nechuť k učeniu. Neteší sa do školy. Aký postoj zaujať?

Neznáša školu

Konanie rodiča

Dieťaťu poviete, aby sa spamätalo a začalo sa učiť. Má si vykonávať svoje povinnosti súvisiace so školou.

Reakcia pubertiaka

Mladí ľudia neznášajú, keď si ich nevšímajú. Skúste prísť na to, prečo vaše dieťa školu neznáša. Puberta je pre mladých ľudí ťažká a je dôležité, aby mali „kontakt so školou”. Škola je dôležitou súčasťou ich života.

Konanie rodiča

Vysvetlíte mu, že keď prestane chodiť do školy, nič z neho nebude.

Reakcia pubertiaka

Týmto postojom svojho potomka jedine nahneváte. Nepodarí sa vám zistiť príčinu jeho nespokojnosti so školou. Výčitka „nič z Teba nebude” môže byť nebezpečná.

Konanie rodiča

Sťažnosti si nevšímate, pretože väčšina detí v tomto veku aj tak nemá rada školu.

Reakcia pubertiaka

Nikdy nezatvárajte oči pred niečím, čo mladých ľudí znepokojuje. Nie je normálne, aby teenager neznášal školu. Oplatí sa, dať mu najavo skutočný záujem a starostlivosť.

Konanie rodiča

Opýtate sa na príčinu a hľadáte riešenie. Neodradí vás strohá odpoveď.

Reakcia pubertiaka

Je dôležité zistiť, čo sa deje. Takto dostanete dieťa „na svoju stranu”. Ukážete mu, že vám nie je ľahostajné. Dáte mu tým najavo, že nemáte neprimerané nároky a neprestanete ho mať radi. Povedzte mu, že zo všetkého najviac vám záleží na tom, aby bolo šťastné.

Tento problém sa vás s pubertiakom netýka? To je super! Trápi vás domáci neporiadok  alebo oblečenie a výzor? Kliknite na odkazy a dočítate sa, ako ich môžete vyriešiť :-).

Zdroj: M. Carr-Gregg, E. Shale – Puberťáci a adolescenti | Foto: pixabay.com