Móda sa mení a vždy prichádzajú kúsky oblečenia, ktoré sú charakteristické pre mladých a všetci ich obľubujú.

To, čo sa páči mame, je pre dcéru otrasné. Čo otec hodnotí ako super, je pre syna strašné.

Oblečenie

Asi každej mame sa môže prihodiť takáto situácia. Dcéra sa opýta: „Čo na to hovoríš, mami?” (dievča má na sebe tričko s hlbokým výstrihom, ktoré ho značne odhaľuje a vďaka tomu vyzerá štrnásťročná Janka na dvadsať)

puberta oblečenieKonanie rodiča

„Vyzeráš super, ale to tričko Ťa robí staršou, ako si. Problém je, že si Ťa budú všímať starší chlapci a mohla by si mať problémy. Budú si myslieť, že to s nimi myslíš vážne. Nemuselo by to skončiť dobre. Keď vyzeráš veľmi dobre, môže to byť problém. Chápeš, ako to myslím?”

Ako správne reagovať, aby vaše dieťa jedného dňa neprišlo od hlavy po päty v čiernom so zelenými končekmi čiernych vlasov?

Konanie rodiča

Poviete mu, aby sa spamätalo, správalo sa podľa veku a zoblieklo tú maškarádu.

Reakcia pubertiaka

Dieťa sa urazí, nahnevá a odcudzí sa vám. Oblečenie, účesy a ďalšie ozdoby sú súčasťou hľadania „skutočného ja”, ktorým prechádzajú všetci na ceste k dospelosti. Hlavu hore! Väčšina mladých obvykle prekoná túto farebnú fázu vývoja a začne vyzerať normálne.

puberta chlapecKonanie rodiča

Zostaňte v pokoji (lepšie zvládajú otcovia :-)) Opýtate sa, aký malo deň?

Reakcia pubertiaka

Áno! Po chvíli vám bude lepšie. Najdôležitejšia je spokojnosť dieťaťa a rodiny. Negatívne poznámky každého rozhnevajú alebo rozosmutnia. Skúste prehliadnuť správanie, ktoré nestojí za to, aby ste sa s dieťaťom hádali. Šetrite si silu na dni, kedy ju budete potrebovať.

Konanie rodiča

Opýtate sa, kedy sa začína karneval?

Reakcia pubertiaka

Touto otázkou vyvoláte skupinu nepríjemných reakcií. Nezabúdajte, pubertiaci vedia byť sarkastickejší než ten najpohotovejší dospelý!

Stalo sa to aj vám? Zbadali ste oblečenie a výzor teenagera a museli ste sa nadýchnuť? A veľa trpezlivosti potrebujete aj vtedy, keď idete s vašim pubertiakom riešiť domáci neporiadok?

 

Zdroj: M. Carr-Gregg, E. Shale – Puberťáci a adolescenti | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk