Speváčka Misha, ktorá je zároveň aj perfektnou fotografkou, prežíva už tretí rok najkrajšie obdobie vo svojom živote, a to vďaka svojim krásnym dvojičkám. Úžasné  dcérky Mia a Nala sú pre svoju maminu najväčším pokladom a inšpiráciou.

A práve o svojich rozkošných dcérkach nám aj niečo poprezrádzala…

Na začiatok možno zvláštna otázka… Ale viete, čo je  už spánok, alebo Vám ešte baby nedajú spať?


Už pár mesiacov takmer celú noc prespím. Stále však chodím spať najskôr o polnoci a teda do rána nenaspím potrebných aspoň sedem hodín. Bohužiaľ, až pred polnocou mi vychádza čas na moje vlastné záujmy. Niečo si prečítať alebo sa niečo učiť. Deti už spia celú noc, budia sa len občas, keď sa im niečo sníva alebo keď sa v spánku nechtiac kopnú navzájom.  

Vráťme sa troška do minulosti… Aké to bolo, keď ste zistili, že čakáte dvojičky? 

Ani vo sne by mi to nenapadlo. Zistila som, že čakám dieťa tri dni pred Vianocami a keď som po sviatkoch šla k lekárke a tá mi povedala, že sú dve, preplakala som od strachu celú hodinu. Bála som sa, že to vo veku 37 rokov a po zlomenine stavca tri roky predtým nezvládnem. Keď som sa ukľudnila, nastavila som svoju hlavu na to, že to zvládnem a že nemienim preležať v nemocnici ani deň do pôrodu. A tak to aj bolo. Zrušila som väčšinu koncertov, vegetila som doma s nohami na gauči a venovala som sa všetkému, čo ma baví. Nehladovala som (prvýkrát asi od vysokej školy) a snažila som sa naozaj žiť zdravo a hlavne byť v pohode.

V akom veku sú teraz Vaše princezničky?

13. júla budú mať 3 roky. Narodili sa v piatok trinásteho. 🙂

Chystajú sa do škôlky alebo pobudnete ešte spolu doma?

Už sú to čerstvé škôlkárky. Sú veľmi radi v kolektíve a ja im to chcem umožniť. Škôlka im dá koncept a každodenný program, ktorý by sa doma nedal realizovať. Chcem, aby sa učili deliť sa o veci, rešpektovať iných a tiež dodržiavať režim s ostatnými deťmi.

Fotografovanie je pre Mishu nielen záľubou, ale aj prácou.

Čo majú spoločné a v čom sú rozdielne?

Sú dosť svojské. Príroda ich zaujímavo oddelila povahami aj črtami jednu na tatina a jednu na mňa. Je až neuveriteľné, ako v správaní malej Mii vidím seba a ako sa Nala vie tváriť a správať presne ako jej tatino. Nala je v mnohom zhovievavejšia, dá si povedať a Mia je ako taký malý generál. Keď nie je niečo podľa jej predstáv, bude sa zlostiť a dávať najavo, aká krivda sa jej stala. To má od prvého dňa života. Keď bola hladná, išla si hrdlo vyplakať, kým som nakŕmila Nalu. Zatiaľ čo Nala vždy trpezlivo počkala, kým prišla na rad.

Malé slečny sú už zvyknuté na maminkin objektív…

Je známe, že sa s deťmi rozprávate aj po anglicky. Vedia teda už pekne komunikovať  po slovensky aj anglicky, resp. čo im ide lepšie?

Ja s nimi hovorím len anglicky. Inak som na ne od ich narodenia neprehovorila. Je to jediná cesta, ako im dať “bez práce” do daru veľký dar. Ešte stále veľa nenahovoria. Teda, ak mám byť konkrétna, zatiaľ je výsledkom mojej angličtiny a ostatných slovenčiny ich “japončina”. Napríklad: “Bubu ami miam” v preklade je: “Bubák mi zjedol mačku /plyšáka/. A “Bubu nee ami miam, tata ííí” je v preklade: “Bubák mi nezjedol mačku, tata mi ju našiel.” Zatiaľ to všelijak kombinujú, napríklad, keď si chce vypýtať viac, povie: “Ja more”. Teda “ja“ po slovensky a “viac“ po anglicky. Majú svoju reč a ja som sa ju musela naučiť. Oni si rozumejú a logopéd tvrdí, že sú úplne v poriadku a je to len otázka času, kedy začnú hovoriť oboma jazykmi. Dúfam.

Nájdete si chvíľu čas aj pre seba? 

Teraz žijem viac život mojich detí ako môj vlastný. Asi to tak má byť. Túžila som po nich dlho a keď ich konečne mám, chcem sa im naozaj venovať. Preto ani veľa nespievam a showbiznis je to posledné, čo ma teraz zaujíma. Dokedy to bude tak, neviem. To sa vykrištalizuje. Mám pri deťoch novú úžasnú prácu. Oni ma nainšpirovali k tomu, aby som “prepla” môj veľký dlhoročný koníček na prácu a je zo mňa fotograf detí. Tie moje môžu byť pri tom, stretnú sa s inými deťmi, ja mám radosť, lebo deti fotiť viem a rodičia sú šťastní, že majú krásne fotky a úplne bez stresu, lebo ja nepoužívam žiadnu svietiacu techniku, len denné svetlo. Mám špeciálny malý OM-D fotoaparát, ktorého sa malé deti nezľaknú a nerozplačú a pritom fotí dokonalejšie ako zrkadlovka. Tá moja je odvtedy odstavená v brašni.

Prezradíte, čo máte v pláne v najbližšej budúcnosti?

Nemám špeciálny plán. Teším sa, že je teplo a že budeme s deťmi môcť výletovať a tráviť čas vonku. Moje letné fotenia sa im tiež postarajú o zaujímavé zážitky. Možno pobudneme nejaký čas v našom víkendovom dome pri Zlatých Moravciach. Dedina je paráda. To mám rada ako zmenu z rušného mesta. Cestovala som celý život predtým. Najbližšie budeme cestovať, keď si to deti už budú mať možnosť aj zapamätať. Načo s nimi lietať po zemeguli, keď im je aj tak najlepšie doma v záhradke? A čo týka mojej novej hudby, v hlave sa mi nazbieralo za tú dobu toľko nápadov, že by som asi “šupla” nový album /aj dva/ obrazne povedané za týždeň v štúdiu. Ale prečo to mám robiť, keď to stojí 20 tisíc EUR a potom si ho všetci stiahnu zadarmo? Ja už mám rodinu a nie som už ochotná takto finančne hazardovať. Predtým šlo len o mňa a mohla som naplno byť k dispozícii. Teraz sú v hre dve pre mňa najcennejšie bytosti a tie si zaslúžia mať mamu pri sebe. Milujem hudbu a budem si ju skladať a spievať do konca môjho života. Ale možno len pre moje deti, lebo ma nebaví prehovárať rádiá, nech hrajú slovenskú hudbu. Možno zo mňa bude už len detský fotograf.

Misha urobila už veľké množstvo profesionálnych fotografií aj iných detí na rôznych akciách a podujatiach.
Ak aj vy túžite po takýchto krásnych fotkách, stačí kontaktovať fotografku Mishu. ([email protected]), Mousehousephoto.wix.com/deti

 

Redakcia slovenskemamicky.sk ďakuje Mishe za rovhovor a praje veľa úspechov a ešte viacej úsmevných dní s deťmi.

Foto: Mousehousephoto.wix.com/deti