Sú mladí, majú krásne, zdravé deti a ešte pred pár rokmi boli neuveriteľne zamilovaní. A zrazu sa z ideálneho páru stanú nenávistní bývalí manželia a z harmonickej rodiny rodina rozvrátená. Prečo je to tak? Čo je na manželstve tak neuveriteľne ťažké, že si ho mladí ľudia nedokážu udržať? Prečo sa mladé rodiny rozpadajú?

Zrejme nikto nevstupuje do manželstva s tým, že sa za pár rokov rozvedie. A predsa! Rozvody sa stávajú a stávajú sa často. Takmer štvrtina manželstiev skončí do 5 rokov od uzavretia. A približne 40 percent manželov v rozvodovom konaní má menej ako 35 rokov. A hoci v posledných rokoch zaznamenáva rozvodovosť rodín s maloletými deťmi pokles, stále tvorí vyše polovicu všetkých rozvodov. Prečo sú ohrozené práve mladé rodiny? Mladí ľudia sú už z princípu pri sobáši idealistickí, spontánni a zamilovaní. V preklade to znamená, že od manželstva majú nereálne očakávania, nie sú prístupní kompromisom a majú skreslený pohľad na partnera. Práve to môže spôsobiť mnohé problémy, ktoré nakoniec vedú k rozvodu.

1. Ľahkomyseľnosť a nezodpovednosť

V súdnych procesoch sa to obyčajne nazve rozdielnosť pováh a názorov. To, čo vždy patrilo ku mladosti, vekom väčšinu ľudí prestane baviť. Doslova z roka na rok vyrastú z bujarých večierkov, stanovačiek na festivaloch a celonočných pitiek. Ak sa ľudia berú veľmi mladí, každý z partnerov môže mať tento bod zlomu nastavený na iné obdobie. Takže jeden z partnerov sa už túži spomaliť, vymeniť spacáky za pohodlné postele, hnusné čapované pivo za archívne víno a druhý sa desí, že by strávil večer pri televízore, a pojmy ako hypotéka, zodpovednosť a rodičovstvo ho privádzajú do šialenstva. Je to zlé, ale ak sa do toho narodia deti, je to takmer neriešiteľné.

2. Manželská nevera

Zasahuje manželov v každom veku a obyčajne znamená rozpad, alebo začiatok konca. Ak sú partneri veľmi mladí a zosobášili sa po krátkej známosti, môžu mať problém ustáť koniec fázy zamilovanosti, ktorý je nezvratný v každom vzťahu. Jeden z partnerov potom môže začať hľadať tú stratenú vášeň u niekoho iného. Ak ich partner bol zároveň aj ich prvá vážna známosť, pridajú sa pochybnosti, že možno „majú na viac“ a tak to „viac“ aj podvedome hľadajú.

3. Alkoholizmus a iné závislosti

Je ťažké spoznať alkoholika, ak sa stretávate len párkrát za týždeň a vždy v krčme alebo na diskotéke. U mladých dievčat je zvykom romantické presvedčenie, že práve ony sú tie, ktoré neskrotného búrliváka skrotia a spasia. Chlap, ktorého by zrelá 30-tnička obišla veľkým oblúkom, je pre mladú 20-tničku osudovo neodolateľný. Bohužiaľ, pri závislosti od alkoholu, drogách, automatoch je veľmi malá nádej na nápravu a vysoká pravdepodobnosť rozpútania ďalších patologických javov – existenčné problémy, domáce násilie, zanedbávanie detí… .

4. Nežiaduce zásahy rodičov

Typický problém mladých rodín. Už len z titulu nízkeho veku manželov. Nízky vek manželov zvyšuje pravdepodobnosť, že:
– rodičia budú presvedčení, že musia svoje deti viesť, usmerňovať a plánovať im život
– samotní manželia nie sú ešte vyzreté osobnosti, aby si vedeli presadiť svoj názor
– mladí manželia sa ešte nezbavili závislosti od rodičovskej starostlivosti a rodičia sú stále tými najdôležitejšími ľuďmi v živote – pred partnerom a deťmi
Navyše súčasná bytová aj ekonomická situácia spôsobuje, že mladé rodiny žijú v jednej domácnosti u rodičov, v ich nehnuteľnosti a v najbližšej budúcnosti jednoducho nebude v ich finančných možnostiach založiť si vlastnú domácnosť.

5. Neochota riešiť problémy

Hlavne mladých ľudí dokáže realita manželského života úplne odrovnať. Vzhľadom na to, že nemajú veľa skúsenosti s dlhotrvajúcimi vzťahmi, do manželstva vstupujú s presvedčením, že ak sa skutočne ľúbia, nikdy nenastanú problémy, ani hádky, ani nuda. Láska prekoná všetko a ak neprekoná, nie sú so správnym partnerom. Že ak je on tým pravým, bude ich manželstvo ideálne. Preto sa často manželské problémy ani nesnažia riešiť. Už len ich vznik berú ako znamenie, že celé manželstvo je zlé a oni by sa mali rozviesť.

Dnešná doba zdôrazňuje individualizmus, ale ten pri nesprávnej interpretácii môže prerásť do obyčajného egoizmu. A práve mladí ľudia majú sklony svoj egoizmus rozumne racionalizovať. A tak vlastné záujmy si partneri bezohľadne presadzujú na úkor toho druhého ako aj celého vzťahu. Až časom človek pochopí význam kompletnej rodiny. Často pre vidinu rýchleho uspokojenia – alebo dočasného neuspokojenia – niektorej svojej potreby bez váhania zahodíme vzťah, manželstvo, rodinu a zmeníme tým život našich najbližších.

Foto: pexels.com; everystockphoto.com