Každá z nás už možno zažila situáciu, keď ste spoločne s dieťaťom hrali pexeso alebo Človeče, dieťa prehralo a svoju prehru neunieslo. Krik, plač, vzduchom lietajú kocky, panáčikovia… . Na jednej strane je vám ľúto, že ste vyhrali a vaše dieťa je v smútku, na strane druhej viete, že aj prehra je súčasťou života. Ako teda naučiť dieťa prehrávať? 

Nekontrolovateľným výbuchom emócií pri hrách venovali odborníci veľkú časť svojich výskumov. Zistili, že frustrácia je spúšťačom agresie. Hnev a zlosť sú znakom vysokého nasadenia a prežívania hry. Dospelí vedia svoj hnev kontrolovať, deti nie. Výbuchy zlosti im preto nemôžu uškodiť. Je tu ale jedno ALE…

Hnev ako ohrozenie existencie

Rozum v malej hlávke dieťaťa premýšľa úplne inak, odlišne ako rozum dospeláka. Prehra v Človeče, pexese, Čiernom Petrovi nie sú iba také obyčajné prehry, je to rapídne ohrozenie existencie. Narušenie základného princípu bytia, správa, že malý tvor zlyhal na celej čiare. Teda nielen že je tento tvor ešte malý a ostatní ľudia okolo neho sú už dospelí, on dokonca aj prehral! Niečo v zmysle: Ja som sa tak snažil a napriek tomu som prehral. Som k ničomu – a to je tá frustrácia, ktorá vyústi do agresie pri hre.

Odborníci preto radia: už od útleho veku učte svoje deti, že aj prehra je súčasťou života. Robte to nenápadne, znášanie prehry im ukazujte na sebe.

Mám dieťa nechať zámerne vyhrávať? 

Je dôležité vedieť, že až polovicu vzorcov svojho správania deti kopírujú od nás, dospelých. Reakcie na prehru sem patria tiež. Ak dieťaťu ukážete, že vy prehrávať viete a nie ste z toho veľmi smutná (a ani nehádžete kocky na zem), tento model správania pochopí. Že sa vám z prehry posmieva? Tu ihneď zakročte. Posmešky či úškrny na adresu druhej strany budujú pocit nadradenosti a panovačnosti.

Nechávať dieťa vždy pri hre vyhrávať len preto, aby ste sa vyhli záchvatom hnevu – to tiež nie je dobrá cesta. Keď mu doprajete pocit, že úspech sa dostavil ľahko a bez námahy, len vďaka cudzej pomoci, prehrá v živote. Veď úspech získaný podvodom nie je víťazstvo.

Ako krok číslo dva vysvetlite dieťaťu stratégiu hry, plán, ako vyhrať. Učte ho, že správnym plánovaním ťahov dokáže ohroziť, alebo vyradiť konkurenta.

Stavebnice na trpezlivosť

Na trénovanie trpezlivosti sú ideálne stavebnice alebo kocky. Zahrajte sa hru – kto postaví vyšší komín alebo pyramídu z kociek. Je isté, že v určitej výške kocky vďaka fyzike padnú, no to dieťa nevie. Pri padajúcich kockách ho povzbudzujte, aby skúšalo znova a znova. Trpezlivosť pri budovaní pre neho znamená: Musím začať od začiatku, teraz sa mi to musí podariť.

Aj pri prehre nešetrite chválami

Ak už dieťa naozaj v hre prehrá, nešetrite chválami. Pochváľte ho za férovosť pri hre, za čokoľvek, čo spravilo alebo urobilo pekne. Zdvihnite mu sebavedomie, prípadne v ďalšej hre zjednodušte pravidlá. Rovnako pomáha, ak pravidlá v ďalšom kole určí dieťa.

Zdroj: www.momtastic.com | Foto: www.pixabay.com