dievča sa bojí muža

Je zarážajúce, že väčšina mýtov o se*uálnom zneužívaní – vrátane tých, ktoré sú rozšírené na verejnosti – chránia alebo ospravedlňujú páchateľa a presúvajú vinu na obeť. Páchateľ je často odsúdený na minimálny trest alebo je úplne zbavený viny.

Obeť je vystavovaná rôznym psychicky náročným situáciám ako je výsluch, rozhovory so psychológmi, alebo rôzne fyzické vyšetrenia. Jej obvinenia sú často spochybňované, najmä ak sa zo strachu proti zneužitiu nebránila.

Pocit zodpovednosti za páchateľa

Rodinné terapie odhalili ďalší psychologický fakt o zneužívaní – obeť má pocit zodpovednosti za páchateľa. Ak sú rodičia chorí, zdravotne postihnutí alebo závislí na alkohole, prestávajú byť pre dieťa autoritou. Štúdie dokázali, že ak sa takýto rodič na dieťa obráti so se*uálnou požiadavkou, dieťa cíti zodpovednosť a povinnosť rodiča uspokojiť.

Sexuálne násilie

Lož č. 1: “Sme predsa partneri!”

Lož číslo 1 môžeme považovať za najbežnejšiu. Obeť a páchateľ nemajú vzťah, ktorý by vyhovoval obom stranám, a preto ho nemôžeme považovať za partnerský.

Lož č. 2: “Sama si to chcela.”

Toto tvrdenie považujeme za absolútnu lož. Páchateľ je ten, kto obeť k činu donúti. V niektorých prípadoch nastáva situácia, v ktorej sa obeť nedokáže zo strachu sama brániť. Tento výrok umocňuje v obeti pocit, že si za skutok môže sama.

Lož č. 3: “So zneužitím sa zmieriš.”

Každé zneužitie je pre človeka citovo náročné, spôsobuje chaos a niekedy až vážne psychické ochorenie. Niektoré prípady se*uálneho zneužitia skončili fatálne.

Lož č. 4: “K zneužívaniu dochádza len raz.”

Je dokázané, že takmer všetci páchatelia obťažujú svoje obeti viacnásobne – najčastejšie sa viacnásobné zneužívanie vyskytuje v rodinách.

Lož č. 5: “Ty si ma zviedla!”

Útočník využíva zakaždým zvedavosť a potrebu nehy obete.

Lož č. 6: “Zostane to naším tajomstvom!”

V inom jazyku znamená aj “Neprezraď ma!”.

Lož č. 7: “Láska musí bolieť.”

Pri se*uálnom násilí nejde o prejav lásky. Ide len o uspokojenie potrieb páchateľa!

Lož č. 8: “Obťažovanie prebehne iba vtedy, keď prebehne pohlavný styk.”

Za obťažovanie považujeme aj akékoľvek obscénne poznámky, telefonáty alebo gestá.

Sexuálne zneužívanie

Zdroj: CHU, V. Životní lži a rodinná tajemství. Praha: Eminent, 2011. ISBN: 978-80-7281-417-6 | Foto: pixabay.com ; depositphotos.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk