Vo svete panuje perfekcionizmus, ktorý sa pretavuje do všetkých podôb života. Výnimkou nie sú ani rodiny a starostlivosť o deti. Mamičky sa snažia robiť všetko na jednotku, trápia sa nad každou maličkosťou a často preháňajú, čoho výsledkom býva psychické či fyzické vyčerpanie. A je to ale zdravé aj pre deti?

 

Tým, že deťom dáme všetko,, zrejme neurobíme až tak dobre! Často zabúdame na seba a na svoje potreby či záľuby. Stereotyp a behanie stále dookola vyvolá v nás len to, že život a materstvo si ani neužijeme. Je prehnaná starostlivosť tým, čo naše deti potrebujú? Ukážeme si to na týchto krátkych príbehoch!

O oddanej mame synčeka Robka

Prvý príbeh hovorí o oddanej mame, ktorá vzorne vychovávala svojho jediného synčeka Robka. Odmietla sa vydať pre jeho blaho a všetko, čo mala, vložila do syna. Kupovala mu mnoho hračiek, zaplatila štúdium a kúpila byt. Dnes je z Robka úspešný muž, ktorý má 50 rokov. Žiaľ, nemá ani rodinu, ani deti. Kde je problém?

Otecko, ktorý žil len pre Zuzku

Keď Zuzke zomrela mama, otec žil iba pre ňu. Bola veľmi nadané dieťa a otec si stále predstavoval, že sa stane uznávanou lekárkou. Po tom, keď Zuzka odmietla všetky prihlášky na lekárske fakulty, otec zažil šok! Ty sa chceš stať maliarkou? Po čase sa s tým vysporiadal a na jej umelecké vzdelanie minul všetky prostriedky. Zriadil jej účet a diaľkovo jej posielal peniaze, aby mohla žiť na vysokej nohe. Prečo sa Zuzka už 30 rokov nestýka so svojím otcom?

Mamička malej Márie sa vzdala všetkého

Mária mala mamičku, ktorá sa pre ňu vzdala svojho osobného života. Deň a noc pracovala len na tom, aby sa jej dcére dostalo všetko, čo si zaslúži. Po rozvode odmietala všetkých mužov, len aby Mária nemala pocit menejcennosti. Neviete, prečo sa dnes Mária bojí založiť si vlastnú rodinu, aby neopustila svoju mamu?

Potrebujú deti prehnanú starostlivosť?

Rodina, ktorá nedopadla dobre

Rodina Nováková si žila ako v raji! Vychovávali spolu tri deti, každoročne chodievali na dovolenky a trávili všetok čas spolu. Keď deti opustili rodičovské hniezdo, rodičia sa rozviedli. Ich najstaršia dcéra sa z toho do dnes nevie spamätať. Pre toto sa vraj bojí usadiť, aby nezažila podobné sklamanie?

Svojmu dieťaťu dali úplne všetko

Marek a Petra dlho nemohli mať deti. Keď po mnohých rokoch splodili dieťa, boli radosťou bez seba. Petra svojmu jedinému dieťaťu, Sofii, dala všetko, čo ona počas svojho života nestihla. Chodila na rôzne krúžky, jazykové školy, štúdia v zahraničí a dokonca hrala na harfe – nástroji, na ktorom Petra nikdy hrať nemohla. Čože??? Sofia dodnes nenašla svoj životný cieľ a nevie čo chce? Vyčítala matke, že všetko vždy riešila za ňu? Petra zo zúfalstva zomrela a Marek začal piť. Toto bolo ich cieľom?

Mohli by sme v takých smutných príbehoch pokračovať ešte veľmi dlho! Tieto, ktoré ste si prečítali, ukazujú, že niečo nie je v poriadku! Chcú naše deti naozaj toto? Nie!!! Pre deti je veľmi traumatizujúce, že sú zmyslom našich životov! Oveľa viac túžia po nezávislosti, túžia po tom, aby sa stali samostatnými a sebestačnými!

Čo vyplýva z týchto životných príbehov? Nežijme len pre svoje deti, majme aj ďalšie zmysly svojho života a hlavne nezabúdajme sami na seba! Len vtedy budeme takým príkladom pre svoje deti, aby raz mohli šťastne žiť! Láska a obeta rodičov je pre ne veľmi dôležitá, ale vzdať sa všetkého kvôli nim, nie je správnou cestou. Preto načúvajme svojím deťom a vnímajme to, čo je pre nich naozaj dôležité, aby sme mohli v nich pestovať hodnoty, prostredníctvom ktorých z nich vyrastú ľudia, ktorí budú vedieť, čo chcú a nikdy ich nezlomí strach či neistota!

Zdroj: chillin.sk l Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Loriana
Učiteľka, ktorá sa venuje všetkým možným témam, ktoré poskytujú istý odkaz pre spoločnosť. Mamička, ktorá najviac miluje svojho synčeka, a všetko, čo robí, robí iba pre neho. Žena, ktorá si užíva život a všetky jeho radosti..