Môžu za problémy pediatri?

V marci bol uverejnený článok o tom, čo by rodičia mali prestať robiť (link tu). Prečítalo ho mnoho z vás a reakcie boli rôzne. Mnohé mamy s vyjadreniami pediatrov nesúhlasia.

Kto môže za to, že v kometároch padali aj nepekné slová na adresu lekárov?

Vyhovárajú sa len na peniaze a nedostatok času

Ozvali sa viacerí rodičia, ktorí nie sú spokojní s prístupom lekárov. Napríklad mama Veronika. „Pediatrička môjho syna je práve jedna z tých, ktorá často a rada vystupuje v televízii, rádiu a píše do časopisov. Donekonečna omieľa, ako je dôležité pýtať sa pediatra a nie googla. Realita je však niekde inde. Keď k nej vstúpim do ambulancie, každú sekundu pozerá na hodinky a moje otázky ju evidentne rozčuľujú. Keď som si nebola istá a pýtala som sa, odkázala ma práve na internet a brožúry, ktoré som dostala v pôrodnici. Vraj nemá čas zaoberať sa takými obavami prvorodičky. Potrebuje vyšetriť čo najviac pacientov kvôli výkonom, takže by som už konečne mala ísť,“ priznáva svoju negatívnu skúsenosť.

O tom, že peniaze sú viac ako Hippokratova prísaha, vie svoje aj Monika. „Keď mal syn zdravotné problémy, lekár ma len odbíjal. Vraj si malý vymýšľa a nemám byť taká úzkostlivá. Priamo mi povedal, že zdravotná poisťovna mu niektoré vyšetrenia nepreplatí, takže ich neurobí, aj keby boli opodstatnené a dôležité. Syn nakoniec skončil vďaka nemu na intenzívke, ale pána lekára to vôbec netrápilo. Bola to vraj moja chyba. Keby som mu za dané vyšetrenia zaplatila na ruku, urobil by ich. Tak som skončila u homeopata a som spokojná,“ uzatvára mama, ktorej syn je dnes živý a zdravý.

Rodičia v tom majú jasno, vinní sú aj lekári!

Uvedené reakcie sú len zlomkom kritiky, ktorá sa valí na hlavu lekárov. „V televízii a časopisoch vyzerá všetko pekne. Naučené vety, frázy, slovíčka. Realita je ale úplne inde,“ začína rozprávať o svojich skúsenostiach Lucia. „Na jednu stranu sa neustále sťažujú, že im ľudia neveria a behajú za alternatívnymi liečiteľmi. Môžu si však za to sami! Keď dcéra nastúpila do škôlky, bývala často chorá. Lekárka jej vždy predpísala antibiotiká, žiadne vyšetrenie CRP, nejaký odber, nič. Len dokolečka lieky podľa toho, ktorý zástupca u nej bol naposledy. Keď to takto bežalo rok a pol, začala som sa zaujímať o homeopatiu a odvtedy sme u lekárky boli len na preventívkach.“

Diana pridáva svoju trošku do mlyna. „Často sa mi stávalo, že som prišla s nejakým zdravotným problémom, ale lekárka riešila donekonečna len suché kolená. Syn mal zapálené oko, ktoré neriešila, veď to prejde. Ale predpísala mi masť na kolienka, ktoré mal trocha suché, lebo bolo leto a kúpal sa každý deň. O dva týždne sme išli so štyridsiatkami. Zasa mi predpísala masť, lebo kolená mal stále suché. Teploty vraj netreba riešiť, len zrážať, oni klesnú. Keď som mala doma mastičiek viac ako v lekárni, zmenila som lekárku. Nie je to boviečo, ale lepšie než tá predtým.“

Diskusia o očkovaní nemožná

Očkovanie patrí azda k najkontroverznejším témam. Bez ohľadu na to, či očkujete alebo nie. Lekári sa radi oháňajú tým, že oni vedia, čo je najlepšie a rodičia si nemajú študovať hlúposti na internete, ktoré napísal bohviekto a bohviekde. „Zároveň ale nie sú ochotní poskytovať informácie,“ hnevá sa Daniela. „Som síce očkujúca mama, ale mám kopec pochybností a otázok. Keď som sa snažila dopátrať odpovedí na otázky, bývalá lekárka ma stopla hneď na začiatku. Jednoducho vraj len „Dáme včeličku a nebudeme o tom debatovať.“ Nemala čas a ja by som to aj tak nepochopila, také to je zložité. Očkovať som vtedy nedala, napriek tomu, že zjapala ako besná. Odpovede som bola nútená naštudovať si sama a hádajte odkiaľ? Áno, z toho zatracovaného internetu. Zmenila som pediatra a až potom bol syn očkovaný. Pravdou však je, že hľadať dnes dobrého lekára je ako hľadať ihlu v kope sena.“

Negatívnu skúsenosť nemá jediná. Mnoho rodičov je doslova donútených si tému študovať z informácií dostupných na sieti, pretože lekári diskusiu ukončia skôr, ako vôbec začne. Pretože je to očkovanie a o tom oni diskutovať nebudú.

Vo vzduchu tak visí otázka: čo je príčinou vecí, ktoré rodičia robia a pediatri s nimi nesúhlasia? Nie sú to paradoxne oni sami?

Foto: pixabay.com