V jednom z našich predchádzajúcich článkov sme vám predstavili zopár “zaručených” a “overených” rád, ktoré tehotné ženy najčastejšie počúvajú od svojho okolia. I keď mnohé nie veľmi rady. Mýty, povery a klamstvá sa však neobmedzujú iba na okruh rodinných príslušníkov, šíria sa ako vírus a strašia tehuľky po celom svete. Niektoré mýty sú tak bláznivé, že by im sotva ktosi uveril.

Americká CBS si na pomoc prizvala popredného gynekológa, Dr. Hilla, aby mýty, povery a klamstvá či potvrdil alebo vyvrátil. Tu je zoznam tých najzaujímavejších:

1. Tvar bruška napovie pohlavie

Vidiecka povera hovorí, že ak má žena bruško do šírky, narodí sa dievča. Ak vypuklé, bude to chlapec. “Nie je to tak. Tvar bruška vôbec neovplyvňuje pohlavie dieťaťa. Všetko je výsledok vašej anatómie tela, genetiky, toho, ako sa dieťa vyvíja a rastie,” hovorí Dr. Hill.

2. Tehotné ženy sa musia vyhýbať mačkám

Mačka vraj prenáša toxoplazmózu – ochorenie, ktoré môže spôsobiť vrodené chyby plodu. Je to mýtus. Iba mačacie výkaly môžu prenášať toxoplazmózu, tehotná žena by sa podľa odborníka mala vyhýbať priamemu dotyku s nimi. Samotná prítomnosť mačky v domácnosti neprekáža ani mamičke, ani plodu – za predpokladu, že to nie je mačka túlavá. Čistenie mačacích “darčekov” by tehotné ženy mali prenechať niekomu inému.

3. Tehotné ženy nemôžu nosiť vysoké opätky

Z pohľadu ohrozenia zdravia vyvíjajúceho sa dieťatka nepredstavujú vysoké opätky riziko. Rizikové je správanie budúcej matky. “Je potrebné si uvedomiť, že s pribúdajúcimi týždňami ste ťažšia a ťažšia, prenášate stabilitu na iné časti tela a vysoké opätky zvyšujú riziko pádu či potknutia. Obzvlášť v zime na snehu. A to už nebezpečné pre dieťatko je,” vraví lekár.

4. Cvičením môžete zadusiť dieťatko

Ďalšia bláznivá povera tvrdí, že cvičenie môže uškrtiť nenarodené dieťatko. Pohyby vraj môžu omotať pupočnú šnúru okolo hrdielka a spôsobiť udusenie plodu. Dr. Hill upokojuje: “Rozumné cvičenie budúcej matky nemá vplyv na to, čo sa odohráva v maternici. Plod žije svoj život bez ohľadu na to, čo robí matka. Neberte ma však doslovne, prenášanie ťažkých predmetov či extrémna námaha sú niečo úplne iné.”

5. Tehotné ženy nemôžu letieť lietadlom

Ale môžu. Pre existenciu plodu nepredstavuje let lietadlom riziko. Väčšina leteckých spoločností však obmedzila cestovanie v poslednom mesiaci tehotenstva, pretože sa boja predčasného pôrodu na palube lietadla a s tým spojené problémy. “Ak už naozaj absolvujete dlhší let, každé dve hodiny odporúčam prechádzať sa po uličke, aby ste znížili riziko vzniku krvných zrazenín do nôh, čo sa stáva u tehotných žien, keď sedia veľmi dlho,” tvrdí lekár pre portál CBS.

6. Milovanie počas tehotenstva dieťatku škodí

Pohlavný styk počas tehotenstva vývoj plodu neovplyvňuje. Pokiaľ nemá žena krvácanie, prípadne iné nezvyčajné prejavy “tam dolu”, nie je dôvod na obavy. Partner však musí byť aj v tomto smere ohľaduplný – zdôrazňuje odborník.

7. Zákaz počúvať hlučnú hudbu

Hlučná hudba vraj môže poškodiť sluch dieťatka ešte v brušku. Je to naozaj tak? “Hlučná hudba, napríklad na koncerte, môže poškodiť sluch matky, no rozhodne nie dieťaťa. Plod počuje zvuky ako v bazéne, plodová voda tlmí intenzitu zvukov. Ženy by sa nemali báť hlučnejšej hudby, oveľa silnejšie reaguje dieťatko na pocity matky, ako sú pohoda, šťastie či naopak strach a napätie.”

Zdroj: www.cbsnews.com | Foto: www.pexels.com, www.pixabay.com, www.wikimedia.com