Architekti, ktorí navrhujú škôlky pre vaše deti, by mali mať obrovskú fantáziu a nemali by sa báť ju použiť. Čiastočne predsa majú v rukách prostredie, v ktorom vaše ratolesti prežijú prvé roky v kolektíve. Radi používajú jasné veselé farby a široké priestory, ktoré prirodzene nútia deti, aby ich preskúmali. Škôlky, ktoré vám ukážeme, asi nemajú veľa spoločné s tými slovenskými, ale možno v budúcnosti…

Deti v Paríži majú k dispozícii takúto farebnú škôlku – The École Maternelle Pajol. Vznikla už v roku 1940 a detičky sú v nej rozdelené do štyroch tried. Táto nádherná dúha nepodporuje dobrú náladu len zvonku, ale pokračuje aj vnútri.

V tejto vietnamskej škôlke podporujú vzťah detí k poľnohospodárstvu, záhrady sa nachádzajú priamo na jej streche. Spoločnosť ArchDaily ju označila ako jednu z najkrajších stavieb sveta.

Táto škôlka  sa nachádza v indonézskom hlavnom meste Jakarta. Architekti v nej navrhli takéto malé nádvoria, aby podporili prirodzený tok svetla. Taktiež použili v interiéri veľa prírodných materiálov. Deti majú pocit, že sú stále vonku.

Materská škola Fuji v meste Tachikawa v Japonsku bola postavená v roku 2007 ako kompletný kruh. Deti môžu behať po streche, ktorá slúži ako nekonečná promenáda.

Škôlka v japonskom meste Saitama je vyrobená výhradne z lodných kontajnerov odolných voči zemetraseniu. Výsledkom je síce trošku priemyselný dizajn, poskytuje však deťom dostatok priestoru na šantenie.

V meste Miyakojima v Japonsku, v škôlke s menom Hanazono stavili na otvorené priestory. Z priestrannej miestnosti na hranie sa posuvnými dverami dostanete priamo na upravený trávnik. Škola bola postavená tak, aby odolala tajfúnom a umožnila ľahkú ventiláciu.

Táto nezvyčajná materská škola sa nachádza v Tianjin v Číne. Okná pôsobia ako mnoho rôznych bubliniek. Vnútri je veľká drevená platforma na hranie a mnohofarebná hala.

Škôlka Sarreguemines Nursery, nachádzajúca sa v Sarreguemines vo Francúzsku, bola navrhnutá ako ľudská bunka s jadrom vo svojom strede. Všestranný interiér ponúka kľudné miesto na hranie.

Anglická komunitná škola John Septimus Roe sa inšpirovala severskými vzormi so strešnými oknami a konštrukciou z brezovej preglejky. Skutočne príjemne zladené.

Thajská Kensingtonova medzinárodná materská škola v Bangkoku bola vybudovaná tak, aby vyvolávala predstavivosť detí. Vďaka zaobleným stenám sa deti necítia ako v krabici.

Aj nemeckí architekti majú zmysel pre humor, čo dokazuje škôlka Wolfartsweier v nemeckom Karlsruhe. Ktoré dieťatko by sa netešilo do mačičkovského domčeka?
Zdroj: businessinsider.com | Foto: instagram.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk