old woman

Byť mamou po 40-tke už dnes nie je ničím výnimočným. Veda v dnešnej dobe premohla prírodu v mnohých oblastiach a materstvo je jednou z nich. Napríklad aj vďaka umelému oplodneniu môže otehotnieť aj žena, ktorá by v minulosti už bola skôr babičkou, ba dokonca i prababičkou. Faktom však zostáva, že z lekárskeho hľadiska je optimálnou hranicou na počatie prvého potomka približne vek 25 rokov.

So stúpajúcim vekom matky sa výrazne zvyšuje riziko genetických vád u detí, no ohrozené sú i samotné matky a to napríklad vysokým tlakom či trombózou. Staršie mamičky bývajú viac úzkostlivé, majú väčší strach a mnohokrát svoje deti viac obmedzujú. Na druhej strane, najmä podľa psychológov, sú staršie mamy vo väčšej pohode, viac si dôverujú a to najmä vďaka väčším životným skúsenostiam. Prinášame vám reálne príklady žien, ktoré sa napriek naozaj vysokému veku rozhodli stať mamou. O etickosti materstva až v takto vysokom veku, by sme však mohli polemizovať. Nuž,posúďte sami.

Elizabeth Buttle

mama a dieťa

Táto žena pochádzajúca z Veľkej Británie porodila svojho syna Josepha ako 60-ročná, ešte v roku 1997. Dostala prívlastok ,,zázračná mama” kvôli faktu, že ju údajný otec dieťaťa opustil. O niečo neskôr však vyšlo na povrch, že celá táto historka bola výmysel a Elizabeth podstúpila umelé oplodnenie.

Daljinder Kaur

mama

Len nedávno obletela svet správa o tejto žene z Indie, ktorá svoje prvé dieťa priviedla na svet vo veku neuveriteľných 70 rokov! Ako sama tvrdí, so svojim o 9 rokov starším manželom sú zosobášení 46 rokov a takmer sa vzdali nádeje, že sa raz i oni stanú rodičmi. O umelé oplodnenie sa pokúšali od roku 2013 a napokon sa im pošťastilo.

Frieda Birnbaum

old mama

Táto 60-ročná žena je najstaršou ženou v Spojených Štátoch, ktorá porodila dvojičky. Nestala sa však mamou po prvýkrát. Frieda mala už dve dospelé deti, keď úspešne podstúpila ako 53-ročná umelé oplodnenie a porodila syna Ariho. O 7 rokov na to podstúpila umelé oplodnenie až v Severnej Afrike, pretože kvôli svojmu vysokému veku nemohla nájsť v Spojených štátoch centrum, ktoré by sa na to podujalo. Sen Friedy a jej muža sa napokon stal skutočnosťou a vo veku 60 rokov porodila dvojičky.

Annegret Raunigk

štvoričky, deti, mama

Táto učiteľka z Berlína porodila štvorčatá, jedno dievča a troch chlapcov vo veku neuveriteľných 65 rokov! Napriek tomu, že podstúpila sekciu už v 26. týždni tehotenstva, ani ju ani jej ratolesti nepostihli výrazné komplikácie. Zaujímavosťou je, že v čase keď porodila štvorčatá, už bola mamou ďalších 13 detí vo veku od 9 do 44 rokov! Je to naozaj rekordérka, čo myslíte?

Maria del Carmen Bousada de Lara

bousada mama oldTáto španielska rodáčka podstúpila úspešné umelé oplodnenie v Spojených Štátoch a vo svojich 66-tich rokoch sa stala mamou dvojičiek – chlapcov. Zarážajúce na príbehu tejto ženy je, že klamala o svojom veku, aby umelé oplodnenie mohla podstúpiť a dokonca predala i svoj dom, aby mala dostatok financií na všetky procedúry. Tento príbeh má však azda najsmutnejší zo všetkých smutných koncov, pretože María len dva roky po pôrode, v roku 2005 z neznámych príčin zomrela. Niektoré média prišli s tvrdeniami, že krátko po pôrode objavili v jej tele nádor, táto informácia však nikdy nebola potvrdená. Jej nie úplne objasnená smrť vyvolala vlnu debát o bezpečnosti umelého oplodnenia vo vyššom veku.

Zdroj/Foto: www.medicaldaily.com, www.nypost.com, www.therichest.com