mikuláš, anjel a čert

Premýšľate nad tým, či tento rok zavoláte k vám na návštevu Mikuláša so svojimi pomocníkmi, čertom a anjelom? Možno chcete spraviť svojim drobcom radosť, ale rátajte s tým, že takáto zbraň môže byť dvojsečná. Darčeky od sv. Mikuláša nepochybne potešia, ale príchod troch cudzích osôb v maskách, môže vyvolať u vašich detí strach.

Asi to už poznáte. Väčšinou to funguje tak, že niekto z rodiny /starý otec alebo strýko/ sa prezlečie za Mikuláša. Aby ho vaše deti nespoznali, na tvár si dá masku ružovolíceho deduška a polovicu tváre mu “zdobí” biela obrovská brada a rovnaké vlasy. Niekde na námestí z diaľky, by takýto Mikuláš bol milým spestrením, ale naživo vo vašej obývačke to už tak vyzerať nemusí.

A to nehovoríme o ďalšom z tria – čertovi. Začiernená tvár, reťaze a kožušiny… . Toho by sme sa zľakli aj my. A to ešte čert neotvoril ústa a neprejavil sa ako tvor, ktorého sa treba báť. Ak aj anjel prišiel, môže byť prekrásny akokoľvek, situáciu to už zachrániť nemusí. Ak sa dieťa zľaklo a naozaj sa bojí, spolupracovať už nebude a zážitok z tejto návštevy ani zďaleka nebude pozitívny.

Je potrebné si preto dobre rozmyslieť, či do niečoho takéhoto ísť. Skúste si najprv predstaviť, aká by bola reakcia vášho dieťaťa na základe skúseností a vašich predošlých zážitkov. Ak by sa mal stať z Mikuláša strašiak, na ktorého návštevu bude mať nepríjemné spomienky, radšej to spravte takto: Pošlite drobca na prechádzku s tatinom a medzitým pripravte balíček. Keď sa výletníci vrátia, zvestujte radostnú správu, že Mikuláš už bol u vás a nechal mu prekvapenie.

Prípadne stavte len na čižmičky v okne a domácu návštevu Mikuláša s čertom a anjelom nechajte až na obdobie, keď dieťa bude staršie a nebude mať z nej traumu. Konečné rozhodnutie je samozrejme na vás a vy najlepšie viete, čo bude u vášho drobca fungovať. 🙂

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.