ženy na kurze

V dnešnej dobe majú budúce mamičky jednu veľkú výhodu oproti našim mamám a starým mamám. Jednak všetky potrebné a veľakrát i nepotrebné informácie si viete nájsť na internete, ale sú k dispozícií aj predpôrodné kurzy. V čom vám môžu pomôcť?

 

Tieto kurzy pomáhajú budúcim mamičkám pripraviť sa nielen na pôrod, ale aj na rolu mamičky a na prvé materské povinnosti. Hodiny na kurzoch väčšinou vedú zdravotné sestry, laktačné poradkyne, lekárky či iné odborníčky z rôznych oblastí. Organizujú ich buď nemocnice alebo materské centrá vo vašom okolí. Je to miesto kde sa máte možnosť stretnúť aj s inými budúcimi mamičkami či oteckami, ktorí prežívajú to čo vy. Môžete s nimi zdieľať svoje pocity, skúseností, odporúčania na lekárov, nemocnice, či materské škôlky. Určite sa vám budú hodiť tieto rady nielen pri pôrode, ale aj po ňom.

Témy kurzov

Na kurzoch sa preberajú viaceré témy, ktoré sú vedené odborníkmi.

  • Samotný pôrod zvyknú prísť opísať pôrodníci – 1. doba pôrodná, 2. doba pôrodná, 3. doba pôrodná, nástrih, epidurál, kliešte, ako správne dýchať pri kontrakciách, všetko dôležité a hlavne z praxe popísané a vysvetlené.
  • Psychomotorický vývoj dieťaťa a jednotlivé fázy, ako s ním cvičiť, čo by malo v akom veku vedieť.
  • Masáže bábätka, aj praktická aj teoretická časť, kde sa máte možnosť naučiť, ako napríklad uvoľniť bruško pri detskej kolike.
  • Dojčenie, správne prisatie sa na prsník, zápal prsníka, to všetko zvykne objasniť laktačná poradkyňa, ktorá vám tak isto ukáže aj zopár praktických trikov ako dieťa správne uchopiť.
  • Prvé dni s novorodencom doma, ako ho kúpať, keď je ešte malinké a krehunké, načo si dať pozor.
  • Prvá pomoc bábätku.
  • Tehotenské cvičenia, na doma aj priamo už v pôrodnici pred pôrodom na uľavenie od bolesti počas kontrakcií.
  • a rôzne iné témy,…

Berieme so sebou aj budúceho otecka?

Určite ÁNO. Sú tam informácie, o ktorých muži nemajú ani tušenie, ale bezpochyby sa im zídu. Či už pri prvých kontrakciách, kedy ísť do pôrodnice, ako pomôcť budúcej mamke nerobiť paniku, či zvládať bolesti, rôzne uvoľňujúce masáže, či pomoc pri prvých dňoch doma. V neposlednom rade, prvá pomoc pre bábätka sa líši od podania prvej pomoci pre dospelých, a bodaj by ste to nikdy nemuseli použiť, je dobré vedieť ako na to.

Má pre mňa tento kurz význam aj keď už jedno, dve deti doma mám?

Opäť ÁNO. Od vášho posledného pôrodu sa mohlo niečo zmeniť, možno vám poradia veci, ktoré vám pri predošlom dieťati nešli podľa predstáv, a naopak, vy môžete poradiť prvorodičkám svoje tipy a triky.

Foto: depositphoto.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk