Dieťa sediace v kočíku, na bicykli, v piesku, na lavičke v parku, alebo niekde s kamarátmi vôbec netuší, čo všetko na neho číha. Niekedy si to neuvedomujú ani rodičia. Keď ostane dieťaťu zle, ochorie, alebo sa mu v pusinke spravia boľavé afty, hľadáme príčinu a občas to chvíľu trvá, kým ju nájdeme.

Jedným z takýchto nebezpečenstiev sú cudzie predmety v detských ústach. Ktosi požičia nášmu dieťatku kľúče s nádherným veselým príveskom. Pár sekúnd sa nepozrieme do kočíka a dieťa zatiaľ skúma krásny predmet pusinkou. Keď si to všimneme, rýchlo mu ho z úst vyberieme. Na druhý deň nechce drobec jesť, plače a je podráždený. Nenapadne nás pozrieť sa na ďasienka. No keď zistíme, že ani cumeľ neutíši boľavého krikľúňa, začneme mať podozrenie, že v pusinke nie je niečo v poriadku. A zrazu objavíme malé biele ranky – afty.

Zábava v mobile

Mobil je ďalším nebezpečenstvom, ktoré môže zaviniť nielen boľavé ústa. Vôbec si neuvedomujeme, čo všetko sa nachádza na jeho povrchu. Do rúk chytáme množstvo predmetov. Keď prídeme domov, umyjeme si ruky a myslíme si, že nebezpečenstvo je odstránené. Možno sa vyskytne chvíľa, keď potrebujeme zabaviť na pár minút svoje dieťa a zapneme mu v mobile niečo, čo ho zaujme, kým sa mu znova budeme venovať. Napadne nás však, čo všetko sme držali v rukách a potom sme nimi chytili mobil? Ani len netušíme, prečo dieťa dostalo žalúdočnú, alebo črevnú virózu.

Stačí sa dotknúť kľučky na dverách, alebo nákupného košíka, zrazu zazvoní telefón a oku neviditeľná príčina rôznych zdravotných problémov sa dostane do našej tesnej blízkosti. Dieťatko sa pohrá s mobilom, ocumle si rúčky a o pár hodín môžeme len hádať, čo mu spôsobilo zdravotné problémy.

Je veľa vecí, ktoré môžu znamenať hoci len malé zdravotné problémy. Ak má dieťa dobrý imunitný systém, organizmus si s nástrahou poradí. Niekedy však nezaškodí trošku opatrnosti, vďaka ktorej sa môžeme vyhnúť možnému nebezpečenstvu, ktoré nenápadne striehne na malého drobčeka.

Foto: Pixabay