S príchodom krásnych jarných dní nás to viac ťahá s deťmi do prírody. Po zime si konečne môžeme naplno vychutnať slnečné lúče, ale nezabúdajme, že postupne sa k životu prebúdzajú aj nebezpečné kliešte. Na ktorom území Slovenska je ich výskyt najvyšší?

 

Úrad verejného zdravotníctva vysvetľuje, že nie všetky kliešte na Slovensku sú nosičom vírusu. Zvýšenú pozornosť by mali mať najmä ľudia, ktorí zvyknú navštevovať miesta pri brehu rieky Váh. V tejto oblasti je totiž zaznamenaných najviac chorých na kliešťovú encefalitídu.

Okrem blízkosti Váhu býva ich výskyt vyšší aj v juhozápadnej časti Slovenska, konkrétne na týchto miestach: Pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, oblasť Malých Karpát, okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice.

Zmena klímy spôsobuje, že tieto nemilé stvorenia sa dostávajú aj do vyššie položených miest na Slovensku, a to do Tatier. Prekvapiť vás môžu až vo výške nad 1400 metrov.

Tieto zvieratká prenášajú dve nepríjemné ochorenia – kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Základom je preto pri pohybe v prírode správne oblečenie – tričko s dlhým rukávom a dlhé nohavice zapravené v ponožkách. Aj keď to rozhodne nepatrí k módnym trendom. Pozor, najviac sa vyskytujú v kríkoch a vysokých trávach.

Zdroj: info.sk | Foto: pixabay.com

 

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.