V uplynulých dňoch upozornila Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) rodičov na niekoľko nebezpečných výrobkov, určených deťom. Produkty poľského a čínskeho výrobcu sa na slovenskom trhu už pár týždňov predávali, preto ak ich náhodou doma vlastníte, zbystrite pozornosť. 

Ide o dievčenský béžový svetrík s flitrami a drevenú ohrádku medzi dvere. Pozorné oči inšpektorov na nich neprehliadli viacero nedostatkov, vážne ohrozujúcich bezpečnosť a život detí. Rozsudok znel: Urýchlene stiahnuť z obehu!

Nebezpečné flitre

Svetrík predáva známa zahraničná módna značka prostredníctvom siete predajní po celom Slovensku. Béžový sveter má v hornej časti gombíky a farebné flitre. Práve tie podrobili inšpektori skúškam ťahom. Nevydržali, mnohé z nich odpadli. Svetrík sa predáva v rôznych, aj kojeneckých veľkostiach, ratolestiam preto môže spôsobiť udusenie vdýchnutím drobných ozdôb. “Berúc do úvahy bežné a predvídateľné správanie malých detí vkladať často veci do úst, predstavujú farebné flitre riziko zadusenia,” uvádza vo svojej správe SOI.

Predajca bol o nedostatkoch okamžite upozornený a svetrík musí urýchlene stiahnuť z obehu. Na rodičoch je, aby zvážili riziká nosenia tohto tovaru na svojich deťoch. Ak sa rozhodnú neriskovať a zakúpený svetrík vrátiť, predajca je podľa SOI povinný finančnej kompenzácii vyhovieť.

Keď bezpečnostné zábrany nezachránia

Ďalším nebezpečným výrobkom sú detské bezpečnostné zábrany, používané na zamedzenie priechodu ku schodisku alebo izby. Inšpektori testovali dva druhy zábran značky Radex, model Elia a model Nina. Na prvej testovanej zábrane boli nadmerne veľké medzery medzi jednotlivými priečkami.

“V prípade ak trup dieťaťa prejde cez medzeru, ale jeho hlava nie, priechod vzduchu v hrdle sa môže obmedziť a znížiť tak prívod vzduchu do pľúc, čo môže spôsobiť poškodenie mozgu resp. dieťa pri pokuse vypáčiť sa zo zábrany môže utrpieť otras mozgu,” upozorňuje SOI.

Druhý testovaný druh zábrany zas obsahoval nebezpečné výčnelky, o ktoré sa môže dieťatko zaseknúť – či už oblečením, šnúrkou z kapucne, prípadne cumlíkom na šnúrke a hrozí riziko udusenia.

Rovnako ako v prípade svetríka, aj tu je na zvážení rodiča, či zábrany využívať bude, alebo nie. V čase výsledku kontrol už sporné výrobky predajca nepredával, je však možné, že sa dostali medzi spotrebiteľov.

Bližšie informácie o sporných výrobkoch a ich šaržách sú zverejnené na webovom sídle Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Zdroj: www.soi.sk | Foto: www.soi.sk, www.foter.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk