Pôrod má úspešne za sebou, dieťatko sa narodilo zdravé a silné, všetko je v poriadku a mamička napriek tomu nemá tie pocity, o ktorých doteraz čítala na všetkých tých fórach.

Psychologička Marion Jaedtka-Keller, ktorá sa zaoberá psychickým stavom žien po pôrode v centre zdravia vo Frankfurte nad Mohanom, rozoberá štyri dôležité otázky:

Je možné, že sa ženy bezprostredne po narodení dieťatka nerozplývajú od lásky k nemu?

Celkom iste existujú biologické spúšťače, ktoré sa hneď po pôrode postarajú o spontánnu radosť a lásku matky k dieťaťu. Veľa žien hovorí, že jediný pohľad na dieťatko zabezpečí, že v momente zabudnú na všetky útrapy, ktoré za posledné hodiny zažili. Ale to, že to takto vnímajú všetky mamičky je mýtus. A potom tie, ktoré to takto nepociťujú, to vnímajú vo svojom vnútri často ako zlyhanie.

Prečo sa pocity šťastia nedostavia?

Po pôrode býva novopečená mamička často naozaj veľmi unavená, niekedy možno sklamaná z priebehu, môže pociťovať obavy z budúcnosti a novej životnej situácie. V prvom rade sa musí dať do fyzickej a psychickej pohody, aby mohla svoju pozornosť nasmerovať na dieťatko. Oddýchnutá a vyrovnaná mamička sa o dieťatko vie najlepšie postarať a budovať si s ním vzťah.

Takže mamička, ktorá šťastie nepociťuje, nie je zlá matka?

V žiadnom prípade! Vzťah s dieťatkom je podobný ako vzťah s partnerom. Vytvorí sa a časom sa stále viac prehlbuje.

Čo môže mamičke pomôcť?

Muž, priatelia, príbuzní, ktorí jej pomáhajú vytvoriť dobré zázemie pre ňu aj bábätko. Rovnako pomáhajú aj dôverné rozhovory s pôrodnou asistentkou a ostatnými mamičkami. Je fajn, ak vie, že nie je jediná mama na svete, čo sa vo svojich pocitoch nevyzná. A napokon samotné dieťa. Jeho reakcie na jej prítomnosť. Je dôležité, aby mali možnosť tráviť spolu dostatok času, aby boli v kontakte, aby ho mamička hladkala a rozprávala sa s ním. Pocity šťastia a lásky prídu skôr, ako by maminka čakala…

Zdroj: leben-und-erziehen.de | Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk