Ďalší výskum? Tentoraz sa vedci zamerali na oblasť, ktorá sa týka predovšetkým žien, ktoré sa raz túžia stať matkou. Vedecký časopis Journal of Oral Microbiology skúmal, ako vplýva správna technika umývania zubov na schopnosť otehotnieť.

Výsledok tohto prieskumu vás bude šokovať. Experti zistili, že kvalita ústnej hygieny ženy súvisí s tým, či raz otehotnie. Vedci na výskum odobrali vzorky od 256 žien z Kaukazu. Ich vek sa pohyboval v rozpätí od 19 do 42 rokov. Spoločné mali to, že nebrali hormonálnu antikoncepciu a všetky túžili stať sa matkou.

Celý jeden rok vedci z Helsinskej univerzity ženám pravidelne odoberali vzorky z úst. Zameriavali sa najmä na prítomnosť baktérie Porphyromonas gingivalis v slinách. Práve ona totiž zodpovedá za všetky zápaly a ochorenia ústnej dutiny.

Prekvapivé výsledky

Vzorky od žien ukázali, v akom množstve je baktéria v ich slinách prítomná. Tie, ktoré mali menej baktérií, napokon otehotneli a ženy, ktorých kvalita ústnej hygieny bola nedostatočná a v slinách im našli veľké množstvo baktérie, otehotnieť nemohli.

Celý výskum je ešte len v plienkach a ako sa zhodnú samotní vedci z Helsinskej univerzity, je potrebné ho ešte viac rozšíriť. Každopádne dali zrejme chrobáka do hlavy minimálne ženám, ktorým sa otehotnieť nedarí. Aj takáto “maličkosť” ako je správne umývanie zubov, totiž môže mať vplyv na ich budúce tehotenstvo.

Zdroj: reflex.cz | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk