Povedzme si to na rovinu: exkluzívna kozmetika stojí nehorázne peniaze a nie každá z nás na ňu má. Dúfame, že snáď na narodeniny, možno na Deň matiek, Ježiško pod stromček. 🙂 No niekedy to nejde ani tak. Poradíme vám, ako zažiariť aj s tým, čo máte v špajzi alebo v chladničke. 

Budete prekvapené, aké je to jednoduché. 🙂

Pleťová maska za pár centov

Stačí zmiešať kúsok droždia s trochou medu. Hmota síce nevyzerá ktovieako lákavo, no nedajte sa odradiť. Droždie funguje ako detox, zbavuje pleť hlboko zanesených škodlivín, med pokožku upokojí, zvláčni a rozjasní. Po polhodine pôsobenia opláchnite. Odporúčame opakovať aspoň raz do týždňa, ideálne počas kúpeľa, kde pohodlne zrelaxujete. Rovnako môžete použiť samostatne droždie, prípadne iba medovú masku.

Rovnako účinné je surové vajíčko. Nahrádza botox, kyselinu hyalurónovú či Q10 v plastových téglikoch. Vajíčko môžete aplikovať buď ako žĺtkovú, alebo bielkovú masku, prípadne kombináciu oboch. A to nielen na pleť, ale i vlasy a celé telo. Surové vajíčko je výborný liečebný prostriedok aj proti akné.

Kúpte sa po pánsky

Keď už kúpeľ, tak parádny. Pre krásnu pokožku nemusíte míňať veľa peňazí v drogériách. Pre krásnu pokožku stačí navštíviť lekáreň alebo si bylinky v lete nazbierajte samé. Repík lekársky v kúpeli robí priam zázraky na počkanie, i keď je pravdou, že jeho vývar po chvíli zmení svoju farbu na červenú. Pleti to však len prospeje. Jeho protizápalové a antibakteriálne účinky dokonale regenerujú a liečia menšie ranky či vyrážky.

Rovnako účinný je Rumanček pravý či Levanduľa lekárska. Okrem upokojujúcich účinkov na telo viac oceníte ich účinok na dušu. Navyše, počas kúpeľa nádherne prevoňajú byt či dom. Repík a Levanduľa sú v rozumnej miere prospešné aj pre deti, ak im v čase nachladnutia pripravíte bylinkový kúpeľ, uľaví sa im od nádchy či kašľa.

Pivo alebo pomaranč? Použite oboje! 

O omladzujúcich účinkoch piva zvonku i zvnútra vedeli už Egypťanky. Pivné kúpele totiž nie sú moderným objavom dneška, krásky zo severu Afriky účinky chmelu poznali už pred tisíckami rokov. Pivo, nápoj s vysokým obsahom vitamínu B prospieva nielen chuťovým pohárikom, ale i vlasom. Pivný zábal vlasy posilní, vyživí a ak sú farbené, dodá im lesk a vitalitu. Ak pivo použijete na pleť, budete prekvapené, aké divy dokáže.

A čo tak pomaranč? Všeobecne citrusy pôsobia na pleť detoxikačne, sťahujú póry a bielia pokožku, preto je dobré ich použiť po kúpeli či saune, kedy je pokožka prekrvená a lepšie prijíma živiny. Vysoký obsah vitamínu C je pre pleť doslova bombou. Pozor však na prípadné reakcie, niektoré  typy pleti citrusy nemusia. Odporúčanie otestovať citlivosť vašej pleti na citrusy preto nie je na škodu.

Namiesto telového mlieka olivový olej

Áno, presne tak. Telové mlieko je plné chemických látok a nič tak nezaťaží pokožku, ako práve chemické látky. Nehovoriac o záťaži na peňaženku, veď za telové mlieka či iné krémy ženy míňajú stovky eur ročne. Vyskúšajte olivový olej. Na kozmetické účely sa využíva iba extra panenský a za studena lisovaný olivový olej. Navyše ak máte záhradku a pestujete nechtík lekársky či iné liečivé bylinky, môžete si olivový olej obohatiť o výťažky z nich.

Foto: www.pixabay.com