AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Podľa štatistík každý desiaty deň zomrie vo svete v prehriatom aute jedno dieťa. Rodičia napriek tomu každodenne nechávajú v rozpálených autách a autosedačkách svoje deti. Čo sa môže dieťaťu stať, keď ho ponecháme samotné v aute, čo i len na pár minúť?

 

Zvyknete občas nechávať dieťa v aute samotné? Len si na chvíľu chcete odskočiť do obchodu, bankomatu, alebo niekam inam? Nerobte to! Hlavne v letných mesiacoch vystavujete zdravie svojho dieťaťa riziku.

Aj keď sa to nezdá, na ohrozenie života dieťaťa ponechaného v rozpálenom aute a pripútaného v autosedačke stačí len pár minúť. Aj keď je vonkajšia teplota iba 20°C, vo vnútri zatvoreného auta môže v priebehu 10 minút teplota stúpnuť v priemere o 7°C a po ďalších 20 minútach dokonca o 16 °C. Polícia zverejnila tabuľku teplôt, ktorá má slúžiť ako varovanie.

Toto sa deje s dieťatkom pripútaným v uzatvorenom aute!

“Stúpajúca teplota prostredia a následne tela kladie veľké nároky hlavne na srdce, cievy a obličky. Prehriatie u detí má však najzávažnejšie následky na mozog. Pri zlyhaní orgánov v dôsledku vysokej telesnej teploty zlyhávajú ako prvé tie, ktoré sú najviac náročné na energiu, teda srdce a mozog. Pri vzostupe telesnej teploty nad 42 stupňov Celzia dochádza v mozgu k nezvratným zmenám, k jeho opuchu a následnej smrti.” Vysvetľuje pediater Peter Visolajský.

Test priniesol prekvapivé výsledky

Český motoristický klub ÚAMK sa rozhodol otestovať letné peklo v aute. Do auta si sadli dvaja dospelí muži, pred testom ukazoval teplomer teplotu na slnku 46,4 °C. Po 30 minútach v uzavretom aute s vypnutou klimatizáciou a ventilátorom, dosiahla teplota 54,7 °C. Po 10 minútach sa mužom v aute začalo ťažko dýchať, začali sa potiť. Po ďalších 5 minútach nastáva dehydratácia, malátnosť a únava. Výdrž dospelého človeka v rozpálenom aute je max. 20 minút. U detí by boli následky oveľa dramatickejšie, pretože odolnosť ich organizmu voči extrémnym podmienkam je zhruba polovičná a podľa odborníkov sa detské telo zahrieva 5-krát rýchlejšie ako u dospelého človeka.

Najtragickejšie prípady zabudnutých detí v autách

Brynn Hawkinsová (1) a Addyson Overgard-Eddyová (2) z Texasu

Posledné dni otriasol svetom prípad, kedy mladá matka Amanda Hawkinsová z Texasu nechala svoje dve malé dievčatká samé v aute SUV a odišla sa zabávať so svojim 16-ročným priateľom. Po dievčatá sa vrátila až na druhý deň, kedy už boli v kritickom stave. V aute s teplotou 33°C strávili Brynn (1) a Addyson (2) až 15 hodín bez vody, jedla a toaletných potrieb. Napriek tomu, že plakali a kričali, matka im neprišla na pomoc (tvrdila, že sú iba unavené a chcú spať) a dokonca nepomohli ani okoloidúci ľudia. Deti neskôr skonali v nemocnici, kam ich matka priviezla pod zámienkou, že sa nadýchali vône z jedovatého kvetu.

Zľava Addyson (2), Amanda, Brynn (1).

Olivia (3) z Poľska

Otec Krzysztof zabudol svoju dcérku Oliviu cestou do práce. Tragédia sa odohrala v Poľsku v júni 2014. Dievčatko neprežilo teplotu vo vnútri auta, ktorá sa vyšplhala na neuveriteľných 70 °C. Všetko nasvedčovalo tomu, že na otcovi sa podpísala únava z práce a svoju dcéru zabudol vyložiť po ceste do práce v škôlke. Otec sa psychicky zrútil, rovnako ako aj matka malej Olívie.

Olívia (3) z Poľska

Kristínka (2) z Nitry

V júni 2015 zabudol Kristínku v aute jej otec Jozef. Mal ju odniesť do jasiel cestou do práce. Dievčatko bolo zatvorené v aute od rána do približne 15-tej hodiny. Keď sa vrátil k autu, Kristínka už mala telíčko posiate pľuzgiermi a bez známok života. Jozef sa psychicky zrútil, rovnako ako jeho manželka Katka. Dnes je už Jozef pri Kristínke. V roku 2016 dostal pravdepodobne infarkt pri tom, ako si išiel zabehať.

Kristínka (2) z Nitry

Čo robiť, ak nájdete dieťa samotné v horúcom aute?

Vyhodnoťte rýchlo situáciu. Rodič sa môže nachádzať na blízku, pokiaľ je to tak, upovedomte ho na to. Ak rodiča nevidíte, môžete skúsiť aktivovať alarm vozidla. Ak ani vtedy rodič nepríde, neváhajte a volajte linku 112 alebo políciu na číslo 158.

Pokiaľ dieťa nereaguje na volanie, nehýbe sa, neplače a máte pocit, že je dehytratované a v bezvedomí, neváhajte a okamžite zavolajte políciu, ktorá je na podobný zásah pripravená. Ak vyhodnotíte situáciu ako okamžite život ohrozujúcu, môžete rozbiť okno auta. Z právneho hľadiska sa síce dopúšťate trestného činu poškodzovania cudzej veci, ale porušujete jeden zákonom chránený záujem v prospech ochrany vyššie postaveného záujmu, a tým je ľudský život.

Zdroj: tn.nova.cz, topky.sk, autobild.cas.sk, aktuality.sk | Foto: heavy.com, tvnoviny.sk