Akútna bronchitída u detí je často výsledkom baktérií alebo vírusovej infekcie. Je to odraz infekcie dýchacích ciest a spôsobuje zápal priedušnice, priedušiek a bronchiolov. Deti s bronchitídou majú tendenciu pociťovať podráždenie a opuch pľúc. Toto podráždenie spôsobuje ťažkosti s dýchaním a môže trvať približne 2 až 3 týždne.

Deti, ktoré sú často vystavené nečistotám a cigaretovému dymu, sú náchylné na akútnu bronchitídu a v niektorých prípadoch môžu vyvinúť kritickejší zdravotný stav. Deti, ktoré sa narodili predčasne, sú tiež vystavené zvýšenému riziku bronchitídy.

Akútna bronchitída je charakterizovaná zápalom a degeneráciou priedušiek. U niektorých detí môže dôjsť k intenzívnemu kašľu. Existujú však aj ďalšie príznaky.

výzor pľúcBežné príznaky:

Permanentný kašeľ – suchý alebo s hlienom, trvajúci dlhšie ako dva týždne
Bolesť pri dýchaní a kašeľ
Bolesť hrdla a hlavy
Ťažké dýchanie, ktoré môže byť evidentné pri rozširovaní nosa pri dýchaní
Opakovaná horúčka, bolesti tela a stuhnutý krk
Upchatý nos
Kýchanie a dýchavičnosť
Únava, závraty a slabosť
Strata chuti do jedla
Problémy pri rozprávaní alebo jedení
Modré alebo sivé sfarbenie pier a nechtov
Známky dehydratácie

Akútna bronchitída u detí môže viesť k nadmernému k zápalu, ktorý spôsobuje poškodenie dýchacích ciest alebo alergie spôsobené nepretržitým vystavením pôsobeniu dráždivých látok v životnom prostredí. Keď tento stav trvale pokračuje, jeho výsledkom je zvyčajne astma u detí.
Akonáhle si všimnete, že vyššie uvedené príznaky sa zhoršujú, poraďte sa s lekárom.

Liečba a prevencia akútnej bronchitídy vášho dieťaťa

Je potrebné dodržiavať predpis lekára, najmä u detí mladších ako 6 mesiacov. Uistite sa, že dieťa má dostatok odpočinku.

Podajte lieky proti kašľu, ktoré pomáhajú uvoľniť a vylučovať hlien v pľúcach dieťaťa. Ak je potrebné, dajte dieťaťu inhalátor. Umožní ľahké dýchanie. Dôležitú úlohu majú aj kvapky do nosa a dostatočný pitný režim.

Zdroj: baebii.com | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk