Deti toho dokážu v domácnosti zastať oveľa viac a často aj omnoho skôr, než si možno myslíte. Nevychovajte si z detí lenivcov, ktorí sa pre istotu ani nedotknú umývačky riadu a práčku obídu z kilometra.

Prečítajte si naše odporúčania a začnite s výchovou k poriadkumilovnosti čo najskôr. 🙂

2 – 4 roky

kniznica

Aj malý škôlkár už zvládne zopár ľahkých domácich prác. Dokáže si sám upratať hračky, aj utrieť po sebe rozliate kakao. Pokojne ho môžete nechať poodkladať si knižky do poličiek, alebo poliať kvietky, na ktoré dočiahne. A hoci to niekedy tak nemusí vyzerať, zvládne sa aj celkom slušne sám obliecť a potom zas pred kúpeľom pekne vyzliecť. Nechajte ho utrieť si prach z hračiek a políc a nech si pod vaším dozorom skúša umývať zúbky. Nikdy nie je príliš skoro začať s ústnou hygienou.

5 – 7 rokov

listy

Najmenší školáci si už zvládnu sami aj ustlať postieľku a pomôžu vám naplniť umývačku riadu. Nechajte ich vybrať zo schránky poštu (samozrejme, ak na ňu dočiahnu) a nakŕmiť domáce zvieratko by mala byť pre nich hračka. Okrem upratania hračiek na miesto, dokážu dať v tomto veku už do poriadku celú izbičku, aj odniesť špinavé prádlo do koša. Nech vám pomôžu vybrať nákup, alebo prestrieť stôl.

8 – 10 rokov

listie

Toto sú už veľkáči! Veci ako osobná hygiena, by mali byť pre nich jednoduché ako lusknutie prstom. Pomôžu pri zametaní, či vysávaní, alebo varení. Prestrú na stôl aj spracú zo stola a špinavý riad šupnú do umývačky. Dajte im čisté prádlo na poskladanie, s trochou praxe to zvládnu sami. Ak máte dvor, dovoľte im hrabať na jeseň lístie, popritom sa môžete aj trochu pohrať. Šuchotavé farebné listy sú na to ako stvorené. Máte domáce zvieratko? Nech ho dieťa vezme na prechádzku a keď už bude vonku, môže rovno vyniesť smeti do kontajnera.

Teenageri

dievca

Tu je otázkou skôr to, či sa mladým pánom a slečnám bude ráčiť zdvihnúť zrak od najnovšej technickej hračky, než ktoré domáce práce zvládnu. V každom prípade, ak bude mať teenager svetlú chvíľku, pomôže vám umyť auto, prať, nakupovať i upratať celý byt či dom.

Foto: pexels.com, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Peťa
V živote som túžila byť všeličím. Medzinárodne uznávanou spisovateľkou, tajnou agentkou a istý čas aj krotiteľkou duchov. Nerozhodná, som nakoniec vyštudovala knihovedu a sociálnu antropológiu, aby som nakoniec skončila v IT hernom biznise. Aktuálne som čerstvá matka, ktorá má veľkú radosť zo svojej malej dcérky.