Konečne vaše škvŕňa prestalo mať novorodeneckú žltačku a pustili vás domov z pôrodnice, kde vás čakal vystresovaný otecko s ružičkou narýchlo kúpenou na tržnici a vlastnoručne uvarenou vifonkou. Teda v tej lepšej verzii. V tej horšej variante vás čaká doma svokra, či tetka z Lehoty, ktorá nesúhlasne krúti hlavou nad tým, ako to preboha držíte potomka! Ste pripravení zvýšiť si tlak? Ak áno, tak tú (vychladnutú) kávu odložte radšej na linku!

Tetuška, ktorá sedem detí vychovala, vám berie dieťa z rúk, hneď potom, ako ste ho vybrali z vajíčka. Aby sa vaše dieťatko necítilo tak úplne bezpohlavne, dajme mu meno Matias. Ale verte, že rovnaký scenár by sa opakoval aj pri Zdene, či Jožkovi. Po pár minútach dobromyseľného rozhovoru so staršou generáciou sa budete diviť, že vám vôbec dieťa zverili do starostlivosti!

Dávaj ho do perinky!

“..my sme tak robili do ôsmych mesiacov!” pochváli sa teta. Nechápe tie nezmysly, že poriadnu perinku plnenú páraným husacím perím, už vlastní len málokto. ak ju nemáte, nebojte sa. S radosťou vám ju zoženie. A Matiasa do nej zaviaže tak, že mu bude vidno len obočie! Nebudete predsa dieťa nosiť ako mača!

Daj mi ho a choď spať! Ja sa oňho postarám!

Aj vám sa pri týchto slovách otvára nôž vo vrecku? S dieťaťom ste stále jedno puto, a preto vám nedovolia materské inštinkty “venovať” ho niekomu pár dní po pôrode. Dobre, dáme ho, ale manželovi. Nie tete.

Nechaj ho poriadne vyrevať!

“… my sme nechávali vyrevať aj dve hodiny, nech sa decko naučí, kto je tu pán! Nikto predsa s nami nebude manipulovať!” Určite ste sa stretli aj s touto dobre mienenou radou. Nechať vyrevať, najlepšie do fialova, a popritom si háčkovať dečky. Ak to tak necítite, tak to nerobte. Vy ste mama, ako si to urobíte, tak to budete mať :-).

Dojče(nie)?

Načo, preboha dojčíš? Veď existuje toľko umelých mliek! A ak vám náhodou teta predsa len schváli vaše prsníky, pripravte sa na sadu doplnkových rád. Dojčiť každé tri hodiny, maximálne päť minút z jedného prsníka. Určite teta, ktorá v živote nedojčila, bude tým najlepším odborníkom na dojčenie!

Makový odvar, krupica a iné halucinogény!

Cieľom okolia je, aby dieťa čo najdlhšie spalo. Dnes sa našťastie už málokedy stretávame s radami tipu “varenie makového odvaru,” ktoré praktizovali naše prapramamy. No ešte stále naplno funguje rada dávať sladké sušienky do mlieka, či krupicu takmer novorodencovi. Razí sa teória, že čím skôr, tým lepšie. No nedajte sa ňou zmiasť!

Počúvaj ma, ja som dve (sedem) detí vychovala!

Na to existuje len jedna odpoveď: “Tak ma nechajte vychovať to jedno!”

Takto by sme vedeli pokračovať až do aleluja. Riaďte sa srdcom a vlastným materinským inštinktom. A nezabudnite, vždy máte možnosť odprevadiť nevyžiadané návštevy. Ak vám chcú pomôcť, nech vám nosia jedlo, prípadne upracú. Veď kedysi ženu nechali naplno si vychutnávať šestonedelie a starali sa o domácnosť, či staršie deti. Nikto sa predsa nevie postarať o dieťa tak, ako vy. Matka. 🙂

PS: Ak vás tento scenár ešte len čaká, možno vás budú zaujímať nevyžiadané rady v tehotenstve. 🙂

 

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.