sme zeny

Poznáte to. Keď ráno vstanete, v rýchlosti frknete jednu kvapku do jedného oka, druhú do druhého. Pozriete sa do zrkadla a to neidentifikovateľné, čo v ňom vidíte, síce nepoznáte, ale aspoň to učešete. Schmatnete prvé čo nájdete v chladničke a s jazykom cez plece dobehnete na autobus a opäť zažívate svoj každodenný stereotyp.

Po návrate z práce sa omylom pozriete do zrkadla, keď prechádzate okolo neho. V tom momente presne viete, že ste to rozhodne urobiť nemali. Nebojte sa, nie ste jediná, ktorá sa práve zhrozila nad tým, ako sa celý deň pohybovala medzi ľuďmi.

Nie ste jediná a nikdy ani nebudete. To sme jednoducho my ženy. Pri všetkých tých povinnostiach na seba zabúdame. Je to prirodzené, keďže považujeme za dôležitejšie postarať sa poriadne o rodinu a splniť si svoje povinnosti. A to pod starostlivosťou o rodinu nemyslíme len ráno vystrojiť deti do školy a večer ich dať spať.

Nie sme len matky

Musíme si ale priznať, že niekedy je jednoduchšie a hlavne pohodlnejšie ísť ráno do práce tak, ako sme vstali. Ale povedzme si úprimne, naozaj by sme s tým nemohli niečo urobiť? Je nám jasné, že aj päť minút spánku navyše uprednostníme pred učesaním, hlavne po prebdenej noci. Ale nazabúdajme na to, že okrem toho, že sme matky, sme v prvom rade ženy.

Prvý rok s dieťatkom je stresujúci. Veľké zmeny pre vás oboch. Pre maminu ako ženu o to väčšie. Nielen absencia spánku a vytúženého pokoja, ale aj strata vlasov, pre mnohé zmena postavy, častokrát ako pocit tak aj vzhľad chodiacej mŕtvoly. Nehovoriac o veľkej psychickej záťaži. Viacnásobné maminky nám dajú len za pravdu. Faktory, ktoré sú miestami až humorné, zanechávajú tak ako vtipné zážitky aj určité psychické rozpoloženie.

Chceme sa páčiť

Najprv to veľmi nevnímame a ani sa nezaoberáme tým, ako vyzeráme. Žijeme tak trochu v bubline, v akejsi inej dimenzií. Časom sa ale prebúdzame a uvedomujeme si, že sa asi niekde stala chyba. Je krásne a úctyhodné, že venujeme viac času svojej rodine ako starostlivosti o seba. No aj my potrebujeme cítiť, že sa páčime a sme svojím spôsobom žiadané. Ktorá tvrdí opak a puritánsky sa bije do hrude, že ona sa nikomu páčiť nepotrebuje a je jej ukradnuté, čo si o nej myslí okolie, klame len samú seba.

Sme ženy, chceme sa páčiť okoliu ale v prvom rade sa chceme páčiť samé sebe a hlavne sa cítiť naozaj dobre. Fakt, že sme žiadané a navyše dobré matky, v nás môže len prebudiť to naše potláčané zdravé sebavedomie. Tak nemajme zlý pocit, keď zapneme občas dieťaťu Mášu a zatiaľ si oholíme nohy. Alebo večer pošleme muža uspať dieťa a my si vytrháme obočie, za ktoré by sa ani Brežnev nehanbil. Nemáme mať prečo zlé svedomie, ten čas sama pre seba potrebujeme. Veď čo potrebuje vaše dieťa viac ako papať a kakať? Potrebuje mať pri sebe spokojnú, psychicky vyrovnanú a usmievavú maminu. 🙂

foto: pixabay.com