Toto je príbeh o mame, ktorá si bola vedomá všetkých rizík aj výhod povinného očkovania. Je to jedna z tých, čo chápe, že očkovanie nemá pomáhať len jej dieťaťu, ale celej spoločnosti a všetkým ľuďom…aj tým ešte nezaočkovaným. Nehovoríme len o deťoch, ktorých rodičia sa sami rozhodli, že pôjdu iným smerom, hovoríme o tých najslabších, o novorodeniatkach, ktoré vzhľadom na svoj vek zaočkované ešte nemohli byť.

Takže táto naša mamina bola z tých, ktoré očkovanie schvaľujú. Narodilo sa jej bábätko, v nemocnici absolvovalo všetko, čo malo. Prišli domov, dostali sa z miernej novorodeneckej žltačky, bábätko prospievalo. Všetko bolo ako si to maminka predstavovala…až kým…dieťatko v dvoch mesiacoch raz zakašlalo, potom druhýkrát, nasledovala návšteva detskej lekárky, sirup od kaška, ďalšia návšteva lekárky, antibiotiká…a kašeľ neprestával…hospitalizácia v nemocnici a ďalšie antibiotiká. Po týždni ich prepustili a o ďalší týždeň boli v nemocnici opäť.

Začal kolotoč liekov, infúzií, napriek všetkému úsiliu dieťatko stále kašľalo a vyžadovalo si sústavný dozor, pretože ak pri kašli zostalo ležať na chrbte, zmodralo pre nedostatok kyslíka. Po ďalšom týždni nasledoval prevoz na Kramáre, kde mu spravili milión testov na všetky možné alergie, všetky negatívne …a kašeľ neprestával. Teraz už štvormesačné dieťa absolvovalo vyšetrenie na reflux v plnej anestéze – negatívne. K doteraz neidentifikovanému kašľu sa pridala dehydratácia. Dieťatko malo také dopichané ruky od večných injekcií a infúzií, že mu ich už pichali do nožičiek.

Konečná diagnóza? Prekonaný čierny kašeľ! Áno ten, proti ktorému sa očkuje v treťom mesiaci veku dieťaťa. Toto bábo malo smolu, že na neho nakašľal niekde niekto, kto nebol zaočkovaný v čase, keď bolo na svete ešte len dva mesiace. Mohol to byť dospelý človek, ktorý mal pocit, že jeho kašeľ je len od fajčenia, alebo puberťák, ktorý svoj kašeľ lieči sirupom. Čierny kašeľ je totiž extrémne nebezpečný najmä pre malinké detičky, ktoré ešte nevedia správne aktívne kašľať a je u nich nebezpečenstvo zadusenia sa pri návale kašľa.

Následky? Dnes je z tohoto chlapčeka školáčik, u ktorého sa následkom prekonanej choroby vyvinula astma a následkom dehydratácie v tak maličkom veku je pod pravidelným dohľadom nefrológa, pretože sa nedajú vylúčiť jazvičky na obličkách, ktoré by sa mohli prejaviť a robiť problémy neskôr.

Komu sa má tento chlapec poďakovať? To nebola len blbá náhoda, že bol v zlom čase na zlom mieste. Keby sme mali zaočkovanosť, ako to vyžaduje zákon, tento chlapec mohol prvý polrok svojho života prežiť doma a nie vytrápiť sa celkom zbytočne v nemocniciach. Mal smolu, že lekári dnes už nevedia rozpoznať tieto choroby, pretože sa s nimi v svojej praxi dlhé roky nestretávali, preto mu nasadili celkom zbytočne nesprávnu liečbu.

Foto: pixabay.com/sk