Aj keď sa to možno zdá, nosenie detí v šatkách vôbec nie je iba súčasný trend. Je to zvyk starý ako ľudstvo samo. Už naše staré a prastaré mamy nosili svoje deti v šatkách a plachtách na chrbtoch, dokonca aj pri práci na poli. Táto metóda nosenia detí sa traduje už celé generácie.

 

Kočíky sa prvý krát v histórii ľudstva objavili až na sklonku 18. storočia. Bol to výdobytok vyššej spoločenskej vrstvy a nie každý si ho mohol dovoliť. V súčasnosti trh ponúka široký sortiment kočíkov, ktoré určite majú svoje nesporné výhody. No napriek tomu sa vraciame k používaniu šatiek, pretože je to pre nás prirodzené.

Výhody nosenia detí v šatke

 • Po narodení nastáva pre dieťa ťažké obdobie. Doteraz tvorilo s matkou jeden celok a odrazu sa ocitá v neznámom prostredí. Práve tým, že si ho matka (otec) privinie do šatky na svoje telo, dáva mu pocit známej istoty, rodičovského tepla a bezpečia.
 • Šatka je ideálny prostriedok na utíšenie dieťatka, ktoré trpí bolesťami bruška (pri kolikách), bolesťou zúbkov, nespavosťou a nervozitou.
 • Šatka pôsobí ako „zaklínač na deti“ :)… zaručene pomôže dieťatku zaspať kdekoľvek a kedykoľvek.
 • Mamička je s dieťatkom v šatke mobilnejšia pri prechádzke nerovným terénom (les, schody, MHD,…).
 • Nosenie detí v šatke substituuje tzv. „viazanie na široko“, čo zabezpečuje správnu pozíciu bedrových kĺbov a ich vývoj.

Nevýhody nosenia detí v šatke

 • Ak dieťatko raz okúsi čaro šatky, môže sa stať, že začne odmietať kočík. Toto obdobie je prechodné a samo pominie.
 • Šatka na nosenie detí je bavlnený pás látky, ktorý je úzky a dlhý. Uviazať si na seba dieťa do takejto šatky, môže vyzerať na prvý pohľad náročne a odradzujúc. Po prvých pokusoch však rodičia zistia, že to nie je nič ťažké a vyžaduje si to len prax.

Čo na to chrbát?

Mnoho rodičov aj pediatrov má obavy z toho, aký vplyv môže mať nosenie detí v šatkách na správny vývoj ich chrbtice. Je potrebné podotknúť, že dieťatko je v šatke schúlené a uložené tak, že má kolienka vyššie ako zadoček, teda nevytvára sa tlak na chrbticu. Šatka ho navyše obopína a podopiera. Ak by dieťatku v šatke nebolo pohodlne a príjemne, určite vám to hlasne dá najavo.

Pokiaľ nosíte dieťatko v šatke správne, nepredstavuje to žiadne riziko pre vaše zdravie. Dokonca je možné prirovnať nosenie k cvičeniu. Ak však máte zdravotný problém (napríklad vyskočenú platničku), radšej sa noseniu vyhnite.

Aká je správna poloha dieťaťa v šatke?

 • Podsadená panva – dieťa v šatke „sedí“.
 • Kolienka vyššie ako zadoček, tzv. tvar písmena M, zaoblený chrbátik.
 • Pevné utiahnutie na tele rodiča.
 • Zabezpečené podopretie hlavičky dieťaťa (hlavne u malých detí).
 • Vyhnite sa noseniu detí v polohe od seba (v smere jazdy, chrbát dieťaťa sa opiera o vaše brucho), pretože chrbátik dieťaťa je v tejto polohe nesprávne formovaný a vytvára sa neprimeraný tlak na intímne partie.
Správna poloha nožičiek pri nosení – do písmena M

Kedy začať a akú šatku si vybrať?

Začať nosiť dieťatko v šatke môžete prakticky od narodenia (pozor na polohu). Na výber máte dva typy šatiek:

1.      Tkané šatky – vďaka špeciálnemu spôsobu tkania je látka v priečnom smere pružná a v pozdĺžnom smere pevná.

2.      Elastické šatky – vyrábajú sa z pružných materiálov a väčšinou sa jedná o úplety. Odporúčajú sa na nosenie predovšetkým novorodencov.

Dĺžky šatiek sa pohybujú od 2,6 m – 5 m, závisí od úväzov, ktoré chcete používať.

Polohy a úväzy

Polohy pri nosení detí poznáme v zásade dve:

 • Vertikálna poloha, tzv. kolíska – je vhodná pre novorodencov a maličké detičky, kedy je bábätko schúlené a uložené v šatke v klbku.

 • Zvislá poloha v tejto polohe môžete dieťatko nosiť vpredu na bruchu, na boku alebo vzadu na chrbte.

Čo sa týka úväzov, vždy je vhodné voliť úväz s ohľadom na vek dieťaťa. Existuje niekoľko druhov úväzov, podľa toho, či si chcete dieťatko uviazať na brucho, bok alebo chrbát. Medzi najobľúbenejšie úväzy patrí tzv. “Kríž s kapsou”. Prehľad úväzov ľahko nájdete aj na internete.

Môžem nosiť v šatke aj dvojčatá?

Áno, sú medzi nami také úžasné mamičky, ktoré s láskou nosia v šatke aj dvojčatá. Detičky si môžete uviazať do jednej dlhej šatky alebo použiť dve kratšie šatky. No čo by mamičky pre svoje deti neurobili?

Mamička nosiaca v šatke svoje dvojčatká

Aký je rozdiel medzi šatkou, nosičom a klokankou?

Ak sa rozhodne rodič svoje dieťatko nosiť, stojí pred voľbou, či si vybrať šatku, nosič alebo klokanku. Ak sa rozhodnete pre nosič, určite si zakúpte ergonomický (napr. Manduca, Bondolino, Patapum, Kibi, Ergo, Liliputi a iné). Ergonomický nosič má mať nastaviteľnú dĺžku pásov, podporu pre hlavičku dieťaťa a novorodeneckú vložku. V správnych nosičoch dieťatko podsadene sedí, rovnako ako v šatke.

Určite sa vyhnite lacným neergonomickým klokankám, v ktorých dieťatko nesedí, ale visí na rodičovi. Táto poloha vyvíja neprimeraný tlak na intímne partie detí (hlavne u chlapcov to môže byť bolestivé) a zaťažuje ich chrbticu. Tá nie je zaguľatená a hlavička nebezpečne na ňu tlačí. Dieťa je prehnuté neprirodzene dozadu, lebo sa snaží oprieť o vaše telo.

Zdroj: stastnamama.sk

Všetko s rozumom

Nosenie detí v šatke má nesporne mnoho výhod hlavne z psychologického hľadiska. Dôležité je však nenosiť deti počas dlhých časových intervalov bez prestávky. Dieťa by malo tráviť väčšiu časť dňa na pevnej podložke na zemi, aby sa zabezpečil správny psychomotorický vývoj. Ku všetkému tak treba pristupovať s rozumom.

Zdroj: onoseni.sk, stastnamama.sk, noseniedeti.sk  |  Foto: stastnamama.sk, facebook.com, pixabay.com, publicdomainpictures.net