Všimli ste si, že vy a tiež väčšina mamičiek nosieva svoje dieťatko na ľavej strane? Ako to už býva zvykom, aj tejto skutočnosti sa vedci rozhodli naplno venovať a prišli s teóriou, ktorá vás určite prekvapí. Zároveň tak padli prvotné dve, ktoré vám zrejme prišli na um.

Laicky by sme povedali, že dôvodom je práve blízkosť matkinho srdca bijúceho tiež na ľavej strane. Prípadne prozaický fakt, že väčšina mamičiek je praváčok a tak s dieťatkom v ľavej ruke môžu mať pravú voľnú. Vedci zistili, že 70 až 85 percent si intuitívne dá dieťa naľavo, no vysvetlenie je úplne iné, než sme predpokladali.

Vedci sa zamerali aj na náš mozog. Keďže pravá strana mozgu zodpovedá za emócie a komunikáciu, ak si matka zoberie dieťa naľavo, dokáže lepšie vnímať jeho potreby a emócie. Pravá hemisféra sa vtedy totiž zaktivizuje a môže prehĺbiť puto s dieťaťom.

Vedci si všimli, že takto sa nesprávajú len ľudské jedince ale aj väčšina zvierat cicavcov. A čo je zaujímavé, aj deti viac uprednostňujú ľavú stranu matky, ak je rozhodnutie na nich.

Zdroj: prezenu.sk | Foto: pixabay.com