Matka nosí dieťa v šatke.

Premýšľate nad tým, že budete svoje novorodeniatko nosiť v nosiči? Obávate sa však nepochopenia zo strany svojho okolia a toho, že si dieťa rozmaznáte? Nasledujúce riadky vás presvedčia o tom, že investícia do nosiča prinesie vám a vášmu bábätku najmä viacero výhod.

Ak ešte nepatríte k mamičkám, ktoré sa presúvajú po meste s bábätkom v ergonomickom nosiči či v šatke, možno sa obávate toho, že sa stanete od vášho okolia terčom nevyžiadaných rád a “rozumov”. Nenechajte sa však odradiť a nezabúdajte, že na prvom mieste je spokojnosť vás a vášho bábätka. Na Slovensku je ešte stále hlboko zakorenený len tradičný spôsob prepravy dieťaťa v kočíku. Vedú sa polemiky, čo je pre dieťatko z hľadiska zdravého vývoja prospešnejšie. Existujú dokonca aj názory, že nosené bábätká budú rozmaznané, prípadne, že keď budú vedieť chodiť, sa od mamičky ani na krok nepohnú, mamička bude ich otrokom a ponesie ich až k maturite:-)

Keď si svoje dieťa uviažete do šatky alebo vložíte do nosiča, poskytnete mu len to, čo mu je prirodzené. Bude cítiť vás, svoju matku tak, ako bolo zvyknuté ešte v brušku. Nosenie neprináša výhodu len v oblasti pocitovej, no nesie so sebou aj celý rad praktických výhod dôležitých pre plynulý chod vašej domácnosti.

Potrebujete povysávať, poutierať prach, navariť a ešte aj ožehliť? Nie je nič jednoduchšie ako spraviť všetky tieto činnosti aj s dieťaťom v nosiči. Dieťa vás bude cítiť a pokojne si zaspí, vy si zároveň splníte všetky povinnosti, ktoré sa od vás ako mamičky v domácnosti očakávajú. A zvuk vysávača, práčky či umývačky riadu môže mať aj veľmi dobrú uspávaciu funkciu. Dajú nám za pravdu viaceré mamičky, ktorých ratolesti zaspávajú pri zvukoch domácich spotrebičov:-)) A povedzme si úprimne, kedy je lepší čas začať priúčať svoju ratolesť k domácim prácam, ak nie hneď od narodenia?:-)
Na záver vám v skratke priblížime typy nosičov, ktoré sú vhodné pre nosenie detí. Všeobecne môžeme hovoriť o troch druhoch nosičov.

Matky nosia svoje deti.

Šatka

Tým prvým je šatka. Buď elastická alebo pevná. Elastická sa odporúča v prvých mesiacoch života bábätka. Keď už má dieťatko svoju váhu a dostalo sa približne k dvojnásobku svojej pôrodnej hmotnosti, vtedy je lepšie prejsť k pevnej šatke.

Predviazaná šatka alebo baby vak

Ďalším druhom je tzv. predviazaná šatka alebo baby vak, kedy sú pásy látky už predpripravené a nie je potrebné náročné viazanie ako pri šatke. Bábätko tu len vsunieme a upevníme popruhy.

Ergonomické nosiče

Tretím typom sú ergonomické nosiče, ktorých je hneď niekoľko. Každý má pre seba niečo špecifické. Niektoré majú napríklad novorodeneckú vložku, ktorá umožňuje nosiť už od prvých dní života dieťaťa. Výhodou ergonomických nosičov je rýchla manipulácia. Dieťatko si môžete rýchlo dať do nosiča a aj vybrať, môžete ho nosiť nielen vpredu ale aj na chrbte alebo naboku.
Je však dôležité vedieť rozlíšiť ergonomický nosič od tzv. klokaniek. Tie sa tiež predávajú ako nosiče a niektorí predajcovia ich označujú aj ako ergonomické. Spoznáte ich podľa toho, že umožňujú nosiť dieťa aj tvárou od seba. Sú síce pomerne lacné, no pre dieťa nevyhovujúce, nakoľko nie je v nich správne zafixované ako v ergonomickom nosiči či v šatke.

Ak sa rozhodnete pre nosenie vášho bábätka, najlepšie je obrátiť sa na odborníka, ktorí vám poradí pri výbere typu nosiča a naučí vás aj správnu manipuláciu s ním.

Foto: pixabay.com, flickr.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.