Neplodnosť je stále častejší fenomén modernej spoločnosti. Príčiny môžu byť rôzne, no medzi najčastejšie patria “pomalé spermie” u muža. Sú to také, ktoré neplávajú dostatočne rýchlo, alebo správne. Doteraz sa tento problém riešil nejakou formou asistovanej reprodukcie, resp. umelým oplodnením.

Umelé oplodnenie je vo veľa prípadoch efektívne a lekári týmto spôsobom už pomohli mnohým zúfalým párom, býva ale komplikované a časovo aj finančne náročné. Odborníci pracujú na novej metóde, ktorá znie skutočne ako z amerického sci-fi seriálu.

To vážne? Spermboti?

Vedci pracujú na vývoji nanorobotov – tzv. spermbotov, ktorí by mali pomalé spermie dostať tam, kam by sa mali za normálnych okolností dostať samé. Konštrukcia tohto nanorobota vyzerá ako akási špirála, ktorá presne pasuje na bičík spermie. Jeho pohyby sú následne kontrolované pomocou otočného magnetického poľa.

Zatiaľ sa týmto novým objavom zaoberali len na vedeckej úrovni v rámci laboratórnych testov. Tieto ale skutočne potvrdili, že nanorobot je schopný aktívne vyhľadať spermiu, následne sa na jej bičík navliecť a doviesť ju k vajíčku, aby s ním mohla spermia  splynúť. Po oplodnení sa nanorobot zo spermie sám uvoľní.

Aj keď prvé experimentálne testy ukazujú celkom sľubné výsledky, odborníkov a výskumníkov čaká v tejto oblasti ešte veľmi veľa práce. Ak sa im bude dariť rovnako dobre, ako doteraz, mohla by táto nová, skutočne zaujímavá metóda pomôcť vyriešiť jednu z najčastejších príčin neplodnosti. A to celkom lacno a neinvazívne.

Zdroj: 21.století | Foto: ifw-dresden.de, pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk