AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Upršané obdobie núti rodičov k nákupu detských gumákov. Najmenší sa tešia, že v nich môžu skákať do kaluži. Hoci odborný test českého mesačníka “dTest ” ukázal pri všetkých stopercentnú vodeodolnosť, ostatné parametre už nedopadli tak pozitívne. Niektoré môžu popraskať alebo sú na mokrom povrchu šmykľavé, takže je tu riziko pádov. Najnebezpečnejší je však obsah škodlivých chemických látok, ktoré môžu ohroziť zdravie dieťaťa. Chcete vedieť, ktoré dopadli najhoršie?

 

Nežiaduce látky a ich účinky:

 

1) Polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH)

  • karcinogény, ktoré negatívne ovplyvňujú imunitný systém a poškodzujú proces krvotvorby

2) Olovo a kadmium

  • veľmi nebezpečné ťažké kovy, ktoré sa ukladajú  v organizme a môžu sa časom uvoľniť a vyvolať toxický efekt

3) Ftaláty

  • zmäkčovače plastických hmôt, ktoré môžu spôsobiť problémy s obličkami

Čas.sk zverejnil tabuľku skúmaných gumákov, z ktorých najhoršie dopadli tieto druhy: Helly Hansen JK Nordvick, Pidilidi PL56 Sovičky a Aigle Lollypop print 2527N.

Naopak na vrchu rebríčka skončili gumáky Decathlon Inve rness 100, Demar Stormer Print T Kosmos a H&M Gummistovle.

Spomínanú tabuľku si môžete pozrieť —–TU—–.

Zdroj: čas.sk | Foto: Instagram

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Rurinka P.
Som taká, že rada píšem o všetkom, čo ma zaujme. Celkovo sa zaujímam, čo sa kde deje a najviac milujem príbehy zo života a tiež rôzne zaujímavosti. Milujem hudbu, módu, cestovanie, deti, tanec.Som empatická, citlivka ale s tým sa moc nechválim :D ale tiež som niekedy zbrklá a všetko by som chcela hneď. Rada skúšam nové veci a žiadnym výzvam sa nebránim. Dúfam, že si na mňa zvyknete a budú sa Vám moje články páčiť :)