AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Fotografie, ktoré vám predstavíme, vznikli v 60-tych rokoch a na tú dobu spôsobili poriadny prevrat. Ich autorom je švédsky fotograf Lennart Nilsson, ktorý použil tzv. makrofotografiu, aby získal zábery, aké dovtedy neurobil nik. Detailné snímky mapujúce vznik života od spermie po človeka dokonca získali prestížne americké ocenenie Emmy.  

Fotografie Lennarta Nilssona sa po svetovom úspechu doslova “rozobrali” na počkanie. Uverejňovali ich nielen odborné medicínske publikácie, ale aj časopisy z iného súdka – napríklad spoločenský LIFE, SUNDAY TIMES či STERN. Okrem záberov neonatologického obdobia človeka fotograf mapoval aj krvné riečištia či dutiny v ľudskom tele.

Snímky sa dokonca stali súčasťou vesmírneho programu. Americká NASA ich okrem iných fotografií a zvukov zakódovala do sondy Voyager, ktorá v sebe nesie posolstvo mimozemským civilizáciám, keby sondu objavili. Zariadenie vystrelili do vesmíru v roku 1977 a odvtedy stále letí vesmírnymi diaľami.

Švédsky fotograf je dodnes považovaný za priekopníka techniky makrofotografie a za svoje celoživotné dielo bolo niekoľkonásobne ocenený nielen na území Švédska, ale aj vo svete. Zomrel 28.januára 2017.

Zdroj: www.wikipedia.org | Foto: www.youtube.com, www.wikimedia.org

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ajka
V tomto živote som žena. Matka dvoch teenagerov, šéfka, kuchárka, sem-tam krajčírka, upratovačka, lekárka a keď treba, odborníčka na všetko. Ani ja nečítam návody, nemyslím na to, čo bolo, ani na to, čo bude. Žijem tu a teraz a viem jedno - nemôžete dať životu krajší dar, ako vlastné šťatie.